Depreme karşı dayanıklı, kendine yetebilen, yatay mimariye uygun ve maliyetı düşük ahşap konutlar
Earthquake-resistant, self-sufficient and affordablewooden houses suitable for horizontal architecture
  1. Tez No: 1000676
  2. Yazar: AHMET AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, ahşap malzemenin yapı sektöründe kullanımının ekonomik, çevresel ve sağlık açısından sağladığı çok yönlü avantajları bilimsel bir bakış açısıyla ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında, ahşap malzemenin depreme karşı dayanıklılığı, inşa süresinin kısalığı, maliyet etkinliği, enerji verimliliği, ısıtma-soğutma sistemlerine entegrasyonu, yatay mimariye sunduğu katkılar ve sağlıklı yaşam alanları oluşturmadaki rolü detaylı şekilde incelenmektedir. Ahşap malzemenin özellikle günümüzde en yaygın olarak kullanılan yapı tipi olan betonarme yapılara kıyasla sahip olduğu üstünlükler karşılaştırmalı olarak ele alınarak, yapı sektöründe daha yaygın kullanılabilme potansiyeli değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda, taşıyıcı sistemi ahşap olan, iç ve dış duvarlarında çift OSB (Oriented Strand Board) ve aralarına uygun izolasyon malzemesi (örneğin strafor, taş yünü veya cam yünü) yerleştirilmiş yapı sistemleri analiz edilmiştir. Ayrıca çatı sistemine entegre edilebilen güneş enerjisi panelleri, yağmur suyu toplama ve arıtma sistemleri gibi sürdürülebilir su ve enerji yönetimi çözümleri değerlendirilmiştir. Çalışmada, bu bileşenlerin oluşturduğu akıllı yapı sistemlerinin betonarme yapılara kıyasla sunduğu ekolojik, ekonomik ve deprem güvenliği avantajları kapsamlı şekilde ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular, ahşap malzemenin yalnızca çevresel sürdürülebilirlik açısından değil, aynı zamanda enerji bağımsızlığı, afetlere karşı dayanıklılık ve sağlıklı yaşam alanları oluşturma potansiyeli bakımından da önemli bir alternatif sunduğunu göstermektedir. Bu çerçevede, ahşap yapı sistemlerinin modern yapı sektöründe daha geniş bir uygulama alanı bulmasına yönelik stratejik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the multifaceted advantages of the use of wood material in the building sector in terms of economic, environmental and health from a scientific point of view. Within the scope of the research, the earthquake resistance, short construction period, cost effectiveness, energy efficiency, energy efficiency, integration into heating-cooling systems, contributions to horizontal architecture and its role in creating healthy living spaces are examined in detail. The advantages of timber material, especially compared to reinforced concrete structures, which is the most widely used building type today, are discussed comparatively and its potential to be used more widely in the building sector is evaluated. In this direction, building systems with a timber structural system, double OSB (oriented strand board) on the inner and outer walls and suitable insulation material (e.g. styrofoam, rock wool or glass wool) placed between them were analyzed. Also, roof system sustainable water and energy management solutions such as integrated solar panels, rainwater harvesting and treatment systems have been evaluated.In the study, the ecological, economic and earthquake safety advantages of smart building systems composed of these components compared to reinforced concrete structures are comprehensively presented. The findings show that wood material offers an important alternative not only in terms of environmental sustainability, but also in terms of energy independence, disaster resistance and the potential to create healthy living spaces. In this framework, strategic recommendations have been developed for the wider application of timber building systems in the modern building sector