Preeklampsinin pankreas fonksiyonu üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of preeclampsia on pancreas function
  1. Tez No: 643603
  2. Yazar: ESRA AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç:Preeklampsi, gebeliğe özgü hemen hemen tüm organ sistemlerini etkileyebilen bir hastalık olarak tanımlanır. Çalışmanın amacı diyabetik olmayan gebeliklerde preeklampsi ve preeklampsi şiddetinin insülin, HOMA-IR ve betatrophin düzeylerine etkisini değerlendirmektir. Yöntemler:Çalışmaya toplam 105 gebe kadın dahil edildi. Hastalar üç gruba ayrıldı: (1) kontrol (2) şiddetli preeklampsi ve (3) hafif preeklampsi. Hastalar tek aşamalı 75 gram (g) oral glukoz tarama testi (OGTT) ile tarandı ve tanı için IADPSG kriterleri kullanıldı ve tip 2 diabetes mellitus (DM) veya gestasyonel diabetes mellitus (GDM) varlığında gebeler çalışma dışında bırakıldı. Bulgular: Maternal demografik özellikler gruplar arasında benzerdi. Kan alımında gebelik yaşı gruplar arasında benzerdi. Açlık plazma glukozu ve postprandiyal 2 saatlik plazma glukoz düzeyi, şiddetli preeklampsi grubunda diğer gruplara göre anlamlı olarak artmış olarak saptandı. Açlık insülin seviyesi şiddetli preeklampsi grubunda 14.3 ± 8.7 µU / mL, hafif preeklampsi grubunda 19.1 ± 6.0 µU / mL ve kontrol grubunda 20.5 ± 12.5 µU / mL idi. Açlık insülin seviyesi şiddetli preeklampsi grubunda, hafif preeklampsi ve kontrol gruplarına göre anlamlı olarak düşüktü. Şiddetli preeklampsi grubunda serum betatrophin düzeyi 7.8 ± 2.6 ng / mL, hafif preeklampsi grubunda 6.1 ± 1.8 ng / mL ve kontrol grubunda 5.8 ± 1.3 ng / mL idi. HOMA-IR'nin gruplar arasında benzer olduğu bulundu. Maternal serum insülin düzeyleri preeklampsi şiddeti ile negatif (r = -0,255 P = 0.010) ve serum betatrophin düzeyi preeklampsi şiddeti ile pozitif korele olarak saptandı (r = 0,368 P =
Özet (Çeviri)
Introduction:Preeclampsia is defined as a disease that can affect almost all organ systems specific to pregnancy. The aim of the study was to evaluate the effect of preeclampsia and preeclampsia severity on insulin, HOMA-IR and betatrophin levels in non-diabetic pregnancies. Methods: A total of 105 pregnant women were included in the study. The patients were divided into three groups: (1) control (2) severe-preeclampsia, and (3) mild-preeclampsia. Patients were screened with single-stage 75-g OGTT, and the IADPSG criteria were used for diagnosis and type 2 diabetes mellitus or gestational diabetes mellitus were excluded. Results: Maternal demographic characteristics are similar among groups.Gestational age at blood drawn was similar among groups. Fasting plasma glucose and postprandial 2 hour plasma glucose level were significantly increased in severe preeclampsia group compare to other groups. Fasting insulin level was 14.3±8.7 uU/mLin severe preeclampsia group, 19.1±6.0 uU/mL in mild preeclampsia group and 20.5±12.5 uU/mL in control group. Fasting insulin level was significantly lower in severe preeclampsia group than mild preeclampsia and control groups. Serum betatrophin level was 7.8±2.6 ng/mL in severe preeclampsia group, 6.1±1.8 ng/mL in mild preeclampsi group and 5.8 ±1.3 ng/mL in control group.Fasting insulin level was significantly increased in severe preeclampsia group compared to mild preeclampsia and control groups. HOMA-IR was found to be similar among groups. Maternal serum insulin levels was negatively (r=-0,255 P=0.010) and serum betatrophin level was positively (r=0,368 P=