A parametric study on reinforced concrete shear walls with openings via finite element modeling
Sonlu eleman modellemesi yoluyla açıklıklı betonarme kesme duvarlar üzerine parametrik bir çalışma
  1. Tez No: 1000678
  2. Yazar: SALİH ENES YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EREN GÜLŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, betonarme perde duvarların yapısal davranışı ATENA 2D sonlu eleman programı kullanılarak doğrusal olmayan sonlu eleman analizleriyle sayısal olarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında; eksenel yük düzeyi, donatı oranı, geometrik oranlar ve beton basınç dayanımı gibi temel parametrelerin perde duvarların rijitliği ve yük taşıma kapasitesi üzerindeki etkileri sistematik olarak araştırılmıştır. Önceden belirlenen parametre kombinasyonlarına bağlı olarak toplam 600 adet betonarme perde duvar modeli oluşturulmuş ve deneysel doğrulama yapılmaksızın çok boyutlu bir parametrik analiz gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları, perde duvar yüksekliğinin artmasının yük taşıma kapasitesini azalttığını, buna karşılık yatay yer değiştirme kapasitesi ve sünekliği artırdığını göstermektedir. Perde duvar genişliğinin artırılması ise dayanım ve rijitlik özelliklerinde belirgin iyileşmeler sağlamaktadır. Yüksek eksenel yük düzeylerinin yapısal performansı olumsuz etkilediği ve davranışın kesme etkisi baskın göçme modlarına yöneldiği belirlenmiştir. Geometrik oranların, rijitlik dağılımı ve yatay yer değiştirme taleplerini belirleyen temel faktörler olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, ATENA 2D programının çatlama, donatı akması ve beton ezilmesi gibi doğrusal olmayan davranışları gerçekçi biçimde simüle edebildiğini ve performansa dayalı deprem tasarımı, güçlendirme çalışmaları ve ileri düzey sayısal analizler için güvenilir bir araç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural behavior of reinforced concrete shear walls is numerically investigated using the ATENA 2D finite element program through nonlinear finite element analyses. The effects of key parameters—including axial load level, reinforcement ratio, geometric proportions, and concrete compressive strength—on the stiffness and load-carrying capacity of shear walls are systematically examined. A total of 600 shear wall models are generated based on predefined parameter combinations, and a multidimensional parametric analysis is conducted without experimental validation. The results indicate that increasing shear wall height reduces load-carrying capacity while enhancing lateral displacement capacity and ductility, whereas increasing wall width significantly improves strength and stiffness. Higher axial load levels adversely affect structural performance and promote shear-dominated failure behavior. Geometric proportions are identified as critical factors governing stiffness distribution and lateral displacement demand. Overall, the findings demonstrate that ATENA 2D can effectively simulate nonlinear behaviors such as cracking, reinforcement yielding, and concrete crushing, providing a reliable numerical tool for parametric evaluation of reinforced concrete shear walls in performance-based seismic design and strengthening studies.