Eş kaybı yaşayan bireylerin yas deneyimleri ve sosyal destek ağları: Sosyal hizmet perspektifinden bir inceleme
Grief experiences and social support networks of individuals who have experienced the loss of a spouse: An examination from a social work perspective
- Tez No: 1000686
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
Özet
Yaşlılık dönemindeki birey hayatının bu döneminde fiziksel, sosyal, psikolojik ve ekonomik olarak bazı kayıplar yaşayabilmektedir. Bu kayıpların geri getirilebilir sonuçları olduğu gibi geri getirilemez sonuçları da vardır. Eş kaybı yaşlılık döneminde geri getirilebilir sonuçları olmayan ve geride kalan bireyi en çok zorlayan kayıplardan bir tanesidir. Hayat arkadaşını belki de en ihtiyaç duyduğun zamanda kaybetmenin yaşlı birey için geri kalan hayatını zorlayıcı sonuçları olmaktadır. Bu araştırma, yaşlılık döneminde eşini kaybetmiş yas sürecindeki bireylerin yaşam deneyimlerini, başa çıkma stratejilerini, sosyal çevrelerinden almış oldukları destekleri ve son olarak sosyal hizmet perspektifinden psikososyal destek seçeneklerini incelemektedir. Araştırmada yaşlılık döneminde eşini kaybetmiş 65 yaş ve üzeri 15 katılımcı amaçlı örneklem yöntemiyle seçilmiş, katılımcılarla yarı yapılandırılmış görüşme formu ile yaşam deneyimleri ile ilgili görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen bulgular tematik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları incelendiğinde ölüme verilen ilk yas tepkileri, ölümün hayata etkisi, sosyal desteğin varlığı ve yeterliliği, yas sürecindeki duyguların değişimi ve ölüm sonrası çıkarılan ders şeklinde 6 ortak tema elde edilmiştir. Elde edilen 6 temanın sonucu, eş kaybı yaşayan bireyin ölüm gerçekleştikten sonra şok, inkâr ve üzüntü gibi tepkiler verdiği, katılımcıların kaybın ardından en büyük etkiyi duygusal olarak yaşadığı, tamamına yakın katılımcının sosyal çevresinden destek aldığı ancak alınan desteğin yeterliliğinin kişiden kişiye değişiklik gösterdiği, yas sürecinin başında ve sonundaki duyguların değişiklik gösterdiği ve son olarak ölümün ardından geride kalanın kendi hayatı için bazı dersler çıkardığıdır. Ayrıca konu ile ilgili profesyonel meslek gruplarının yetersizliği dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Individuals in old age may experience physical, social, psychological, and economic losses during this period of their lives. Some of these losses have reversible consequences, while others have irreversible ones. The loss of a spouse is one of the most challenging losses for the surviving individual, with irreversible consequences. Losing a life partner at perhaps the time you need them most can have difficult consequences for the elderly person for the rest of their life. This research examines the life experiences, coping strategies, support received from their social environment, and psychosocial support options from a social work perspective for individuals who have lost their spouses in old age and are in the grieving period. In the study, 15 participants aged 65 and over who had lost their spouses in old age were selected using a purposive sampling method, and semi-structured interviews were conducted with the participants regarding their life experiences. The findings were analyzed using thematic analysis. When the research findings were examined, 6 common themes were obtained: initial grief reactions to death, the impact of death on life, the presence and adequacy of social support, changes in emotions during the grieving process, and lessons learned after death. The results of the six themes obtained show that individuals experiencing spouse loss react with shock, denial, and sadness after the death; that participants experience the greatest impact emotionally after the loss; that almost all participants receive support from their social environment, but the adequacy of this support varies from person to person; that emotions differ at the beginning and end of the grieving process; and finally, that those left behind learn certain lessons for their own lives after the death. Furthermore, the inadequacy of professional groups in this area is noteworthy.