Türkiye'de konu başlıkları çalışmaları
Subject headings studies in Turkey
- Tez No: 100069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Konu başlıklarının amacı; aradığı bilgi/belgeye konusu aracılığı ile erişmeyi tercih eden kullanıcıların işini kolaylaştırmak, en kısa sürede en doğru kaynağa erişmesini sağlamaktır. Bilgiye konu başlıkları ile erişmek, aranılan konuyla ilgisiz ya da az ilgili kaynaklara erişim riskini en aza indirmektedir. Konu başlıklarının kullanımı, konuların uygun terimlerle ifade edilmesini sağladığı için, kullanıcılara kolay erişim imkanı tanımaktadır. Kullanıcılar, kütüphaneler ve bilgi erişim süreci için bu kadar önemli olan konu başlıkları ile ilgili olarak; ülkemizde yapılan çalışmalara değinmek ve ülkemiz için ulusal, standart ve özgün bir KBL'nin gerekliliğini belirtmek, böyle bir listenin bugüne kadar oluşturulamamasının nedenlerini ve bu durumun beraberinde getirdiği sorunları ortaya koymak amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Araştırmamızda hipotez olarak,“Konu başlıkları faaliyetlerini koordine edecek, standardizasyonu sağlayacak, yaptırım gücü olan bir merciinin olmamasından dolayı Türk kütüphaneleri için özgün bir KBL oluşturulamamıştır”görüşü sınanmıştır. Konuya uygunluğu nedeniyle çalışmamızda betimleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmamızda kullandığımız veriler, literatür incelemesi, görüşme ve gözlem teknikleriyle elde edilmiştir. Genel olarak elde edilen sonuçlara göre, ülkemizde standart bir KBL'ye gerçekten ihtiyaç vardır. Bu listenin oluşturulması için bir an önce çalışmalara başlanmalıdır. 96Böyle bir listenin oluşturulamamasının nedeni, yukarıda belirtilen niteliklere uygun bir merciinin olmamasıdır. Çalışma sonucunda kütüphaneciler, konu uzmanları ve kullanıcılar da dahil olmak üzere konuya ilgi duyan kişilerin, böyle bir kurumun oluşturulması için tetikleyici güç olamadıkları anlaşılmıştır. Görüşmelerimizin ilgili sorularına alınan yanıtlar çerçevesinde hipotezimiz kanıtlanmıştır. Mesleki örgütlenme ve işbirliği için gerekli zemin hazırlanmalı; KBL oluşturmaya yönelik çalışmalar etkisi, yetkisi ve yaptırım gücü olan bir kurumun çatısı altında ve koordinasyonunda gerçekleştirilmelidir. Gerçekleşmesi beklenen temel önerimiz; kütüphanecilik mesleğine gönül veren kişilerin, bencillik duygu ve düşüncelerinden uzaklaşarak işbirliği için gerekli zemini hazırlamaları, birliktelik ve standardı sağlayacak çalışmaları gerçekleştirmeleridir. 97
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the subject headings is to providee access to the right source as rapidly as possible. Subject headings are useful tools for the users who prefer the subject approach. Access to the information by subject heading, decreases the risk of accessing to unnecessary sources. The use of subject headings provides the easiest access possible because the subject are expressed by using appropriate terms. Subject headings are so important tools in terms of users, libraries and information retrieval process. This study aims to provide information on subject headings studies in our country and to mention the need for national, standard and original unique“Subject Headings List”. Moreover it is aim to point out the reasons of why such a list did not exist until the present date and to show the related problems regarding its lack. The following hypothesis is tested in the present research:“Since there is no authority to coordinate the subject headings activities which provides standardization and authority as well, the original ”Subject Headings List“ could not created for the use of Turkish libraries”In this study descriptive survey method is utilised. Data collecting techniques such as interview and observation is used. The published data is obtained by literature searching. Base on the results of this study, it is found out that there is a real need for a standart“Subject Headings List”in our country. Preparation 98studies should initiate as soon as possible. The reason for nonexistence of such a list is due to lack of an authoritative organization. It is also found that people who are concerned with the subject, including librarians, subject experts and users, could not act as strong a prossure group. As a result of this study, according to the answers received in the interviews, the hypothesis is proved to be true. A strong base should be established for professional organization and cooperation, as regards to subject headings. Implementation of national, standart and original“Subject Headings List”should be coordinated within an authoritative organization. Our main sutggestion for the matter is the cooperation of librarians. Such a cooperation can establish a strong and necessary base for an authoritative organization which s expected to implement the“Subject Headings List”for Turkey. 99