İngiliz ombudsmanı
The British ombudsman
  1. Tez No: 100070
  2. Yazar: SEFER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ONARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yılmaz, Sefer, İngiliz Ombudsmanı. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Oğuz Onaran, 80s., TEZ OZETI İngiliz Ombudsmanı dünyadaki diğer ülke ombudsmanlarından bir çok bakımdan farklılıklar gösterir. Hangi etkenler ve koşullar İngiliz Ombudsmanına bu farklı hüviyeti kazandırmıştır? Söz konusu niteliklerin kurumun işleyişi, etkinliği ve saygınlığı üzerindeki etkileri nelerdir? Temel argüman, bütün dünya ülkelerinde uygulanabilecek tek bir ombudsman tipinin olmadığıdır. Her ülke ombudsmamn amacını; teşkilat yapısını; kamuoyu, Parlamento ve diğer kamu kurumlarla olan ilişkilerini; yetkileri ve çalışma yöntemini kendi öz koşulları altında belirler. Ayrıca ülke insanlarının ombudsmandan beklentileri ve hızlı bir şekilde ortaya çıkan global gelişim ve değişimler de kurumun şekillendirilmesinde önemli rol oynarlar. İngiliz Ombudsmanı, sözü edilen faktörlerin etkisi altında ve bilinçli olarak, ithal olmakla beraber“ulusal”bir hüviyete büründürülmüş, bu yönüyle de özgün bir örnek olma niteliğini kazanmıştır. Sonuç olarak, Ombudsman kurulmasında ancak, o ülkenin kendine has parlamenter, anayasal, idari sistemleriyle birlikte; halkın bu kurumdan beklentilerinin de sürekli olarak gelişen global değişimlerle birlikte değerlendirilmesi halinde başarılı olabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Yılmaz, Sefer, The British Ombudsman. Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Oğuz Onaran, 80s. ABSTRACT It is argued that the British Ombudsman distinguishes in many aspects from the other ombudsmen throughout the world. Which affects and what conditions caused the British Ombudsman have this identity? How do these qualities effect over the works, effectiveness and popularity of the institution? The main argument in the dissertation is that, there is no just one immutable type of Ombudsman system to be adopted to all countries. Every country determines its aim, shape of institution, relations with public and other governmental bodies, limits of power and working procedures itself, to suit the new institution to its own conditions. The expectations of the people of that country about the institution and the rapidly emerging global changes and developments also play a major role in the shaping of Ombudsman. Though it was imported, The British Ombudsman was created intentionally as“national”under the influence of the preceding factors and it is regarded as original. Finally, it is concluded that the establishment of the institution of Ombudsman will only be successful if the peculiar conditions and the parliamentary, constitutional and administrative systems of that country are considered together with the needs and expectations of people to whom the Ombudsman institution will serve and the ongoing global developments on the area.