The relationship between stock risk and holding period
Hisse senedi riski ile elde tutma süresi arasındaki ilişki
- Tez No: 1000702
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MANU DUBE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Ekonomi, Finance, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, hisse senedi piyasalarında yatırımcıların elde tutma sürelerini etkileyen risk faktörlerini ampirik olarak incelemekte ve firma düzeyindeki özellikler, makroekonomik koşullar ve teknolojik gelişmenin yatırım ufuklarını birlikte nasıl şekillendirdiğini araştırmaktadır. Çok aşamalı bir yaklaşım kullanılarak, altı gelişmiş piyasanın (1997–2023) firma düzeyindeki verileri analiz edilmekte ve ülke düzeyi analizlerine geçilmektedir. Bulgular üç önemli içgörü ortaya koymaktadır. İlk olarak, firma düzeyindeki faktörler tutarlı etkilere sahiptir: likidite eksikliği daha uzun elde tutma sürelerini öngörürken, sistematik risk bu süreleri kısaltmakta; sistematik olmayan risk ise yatırım ufkuyla pozitif ilişki göstermektedir. İkinci olarak, makroekonomik koşullar belirleyicidir: daha yüksek faiz oranları daha kısa yatırım ufuklarına yol açarken, daha yüksek GSYH elde tutma süresini uzatmaktadır. Üçüncü ve en dikkat çekici olarak, teknolojik altyapı dönüştürücü bir role sahiptir; akıllı telefon kullanımının artması ve internetin yaygınlaşması, FinTech'in öngörülen etkilerini doğrulayacak şekilde elde tutma sürelerini anlamlı ölçüde kısaltmaktadır. Metodolojik açıdan çalışma, sabit etkiler modellerinin Driscoll-Kraay standart hatalarıyla titiz bir şekilde uygulanmasıyla literatüre katkı sağlamaktadır. Bu bulgular, finansal teorinin zaman çeşitlendirmesini risk faktörlerini ve teknolojik değişimi dikkate alan bir çerçevede yeniden değerlendirmesi gerektiğini ima etmektedir. Uygulayıcılar için sonuçlar varlık dağılımı kararlarına rehberlik ederken, düzenleyiciler için teknoloji kaynaklı yatırım ufku kısalmasının doğurduğu yeni zorlukları vurgulamaktadır. Bu araştırma, dijital çağda yatırımcı davranışını daha bütüncül bir şekilde anlamak için farklı literatür alanlarını bir araya getirmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation empirically investigates the risk factors that impact investor holding periods in equity markets, examining how firm-specific characteristics, macroeconomic conditions, and technological advancement collectively shape investment horizons. Using a multi-stage approach, it analyzes firm-level data from six developed markets (1997-2023) and progresses to country-level analyses. The findings reveal three key insights. First, firm-specific factors have consistent effects: illiquidity predicts longer holding periods, while systematic risk shortens them, and unsystematic risk positively associates with horizon. Second, macroeconomic conditions are significant, with higher interest rates leading to shorter horizons, and higher GDP lengthens holding period. Third, and most notably, technological infrastructure is transformative, as smartphone inclusion and internet expansion significantly shorten holding periods, validating the hypothesized effects of FinTech. Methodologically, the study contributes through its rigorous application of fixed-effects estimation, with standard errors adjusted using the Driscoll–Kraay approach. These findings imply that financial theory should reconsider time diversification within a framework that accounts for risk factors and technological change. For practitioners, the results guide asset allocation; for regulators, they highlight new challenges from technology-driven shortening of horizons. This research integrates separate literature strands to offer a more comprehensive insight into how investors behave within an increasingly digital financial environment.