Ambiguity, high-frequency data, and asset prices
Belirsizlik, yüksek frekanslı veriler ve varlık fiyatları
  1. Tez No: 778364
  2. Yazar: MERVE GİZEM CEVHEROĞLU AÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK CEVAT KARAHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Birçok teorik çalışma, belirsizliğin hisse senedi fiyatı ile ilişkili olduğunu uzun süredir tartışmaktadır, ancak yalnızca sınırlı sayıda çalışma, hipotezlenen ilişkinin biçimi ve büyüklüğü hakkında ampirik kanıtlar sunmaktadır. Bu tez, belirsizlik ölçüsü olarak Brenner ve Izhakian (2018) tarafından önerilen yeni bir metodoloji kullanarak bu boşluğu doldurmayı amaçlayan iki ayrı ampirik çalışmadan oluşmaktadır. İlk çalışmada, Türkiye piyasası için belirsizlik ve belirsizlik tutumlarını nicelleştirilmekte ve etkileri hisse senedi fiyatları üzerinde test edilmektedir. Sonuçlar, Türkiye pazarında risk priminden farklı bir belirsizlik primi olduğunu göstermektedir. Ayrıca, Türk yatırımcılarının yanal piyasalarda belirsizliğe karşı nötr oldukları, ancak pozitif getiri olasılığı tarihsel ortalamadan uzaklaştıkça belirsizlikten kaçınma eğiliminde oldukları gözlenmektedir. İkinci çalışmada, belirsizliğe maruz kalmanın ABD hisse senedi piyasasındaki getirilerin kesiti üzerindeki etkisini incelenmektedir. Sonuçlar belirsizliğe maruz kalma ile beklenen getiri arasında U şeklinde bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bu ilişki küçük hisse senetleri için daha belirgindir. Ayrıca U şekilindeki desenin genelde sola eğik olduğu görülmüştür. Yani, mutlak belirsizliğe maruz kalma arttıkça beklenen getiri artmaktadır, ancak pozitif maruziyetin mutlak etkisi, negatif maruziyetin mutlak etkisinden daha büyüktür. U şekilli eğilim, yaygın olarak bilinen enine kesit tahmincileri, diğer belirsizlik vekilleri, farklı portfolio oluşturma ve tutma dönemleri ve farklı zaman dilimleri kontrol edildiğinde de önemli ölçüde aynıdır. Genel olarak, sonuçlarımız belirsizliğin hisse senedi getirilerinde fiyatlandığını gösteren önemli ampirik kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Many theoretical studies have long argued that ambiguity is associated with stock price, but only a limited number of studies provide empirical evidence about the form and magnitude of the hypothesized relationship. This thesis consists of two separate empirical studies aiming to fill this gap by using a recent methodology proposed by Brenner and Izhakian (2018) as a measure of ambiguity. In the first study, we quantify ambiguity and ambiguity attitudes for Turkish market and test their impact on the stock prices. Our results show that there is an ambiguity premium different than the risk premium in Turkish market. We also find that Turkish investors are ambiguity neutral in lateral markets but tend to avoid ambiguity as the probability of favorable returns moves away from the historical average. In the second study, we examine the effect of ambiguity exposure on the cross-section of returns in the US equity market. Results show that there is a U-shaped association between ambiguity exposure and expected return. This pattern is more pronounced for smaller stocks. Besides, U-shaped pattern is left-skewed on average; meaning that expected return increases as absolute ambiguity exposure increases but the absolute effect of the positive exposure is larger than the absolute effect of negative exposure. U-shaped trend is essentially same when controlling for widely known cross-sectional predictors, other ambiguity proxies, different holding and formation periods, and different states. Overall, our results provide substantial empirical evidence that indicates that ambiguity is priced in stock returns.