Spinal anestezi altında endoürolojik cerrahi uygulanan hastalarda elektriksel risk skorunun değerlendirilmesi
Evaluation of the electrical risk score in patients undergoing endourological surgery under spinal anesthesia
- Tez No: 1000701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN DURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, spinal anestezi altında endoürolojik cerrahi uygulanan hastalarda kardiyak elektriksel aktiviteyi yansıtan Elektriksel Risk Skoru'nun (ERS) perioperatif süreçteki değişiminin değerlendirilmesi ve ERS'nin klinik değişkenler ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu prospektif gözlemsel çalışmaya spinal anestezi altında endoürolojik cerrahi uygulanan 60 hasta dahil edilmiştir. Tüm hastalarda 12 derivasyonlu elektrokardiyografi kayıtları; preoperatif dönem (T0), spinal anesteziden 5 dakika sonra (T1), cerrahi pozisyon verildikten sonra (T2), cerrahi başlangıcında (T3) ve postoperatif erken dönemde (T4) alınmıştır. Elektriksel Risk Skoru; kalp hızı, sol ventrikül hipertrofisi, QRS geçiş zonu, düzeltilmiş QT aralığı (QTc), Tp- e aralığı (Tp-e) ve frontal QRS-T açısı temel alınarak hesaplanmıştır. Hastaların beden kitle indeksi (BKİ) hesaplanmış ve Dünya Sağlık Örgütü sınıflamasına göre gruplandırılmıştır. Cerrahi komplikasyonlar Clavien–Dindo sınıflandırma sistemi kullanılarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics for Windows, Version 22.0 paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Elektriksel Risk Skoru'nun perioperatif dönemde zamana bağlı değişim gösterdiği ve özellikle cerrahi pozisyon verilmesi ile cerrahi başlangıcı dönemlerinde artış eğilimi sergilediği saptanmıştır. Fazla kilolu ve obez hastalarda ERS değerlerinin normal kilolu hastalara kıyasla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. ASA sınıflaması ile ERS arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Cerrahi komplikasyonların büyük çoğunluğu düşük dereceli (Clavien–Dindo Grade I–II) olup, majör komplikasyona rastlanmamıştır. Spinal anestezi altında endoürolojik cerrahi uygulanan hastalarda Elektriksel Risk Skoru'nun perioperatif kardiyak elektriksel değişimleri yansıtabildiği ve özellikle artmış beden kitle indeksine sahip hastalarda daha yüksek seyredebileceği görülmüştür. ERS'nin non-invaziv ve kolay uygulanabilir olması, perioperatif kardiyak risk değerlendirmesinde tamamlayıcı bir araç olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate perioperative changes in the Electrical Risk Score (ERS), which reflects cardiac electrical activity, in patients undergoing endourological surgery under spinal anesthesia, and to investigate the relationship between ERS and clinical variables. This prospective observational study included 60 patients undergoing endourological surgery under spinal anesthesia. Twelve-lead electrocardiography recordings were obtained at the preoperative period (T0), 5 minutes after spinal anesthesia (T1), after surgical positioning (T2), at the beginning of surgery (T3), and during the early postoperative period (T4). The Electrical Risk Score was calculated based on heart rate, left ventricular hypertrophy, QRS transition zone, corrected QT interval (QTc), Tp-e interval (Tp-e), and frontal QRS-T angle. Body mass index (BMI) was calculated and categorized according to World Health Organization criteria. Surgical complications were evaluated using the Clavien–Dindo classification system. Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics for Windows, Version 22.0. The Electrical Risk Score demonstrated time-dependent changes during the perioperative period, with an increasing trend particularly after surgical positioning and at the beginning of surgery. ERS values were higher in overweight and obese patients compared to normal-weight patients. No statistically significant association was observed between ASA classification and ERS. Most surgical complications were low-grade (Clavien–Dindo Grade I–II), and no major complications were observed. The findings indicate that the Electrical Risk Score reflects perioperative cardiac electrical changes in patients undergoing endourological surgery under spinal anesthesia and may be higher in patients with increased body mass index. Given its non-invasive and easily obtainable nature, ERS may serve as a complementary tool for perioperative cardiac risk assessment.