Investigating the differences in consumers' preferences for first generation and innovative coffees in two different districts of Istanbul
İstanbul'un iki farklı bölgesinde tüketicilerin birinci nesil ve yenilikçi kahvelere yönelik tercihlerindeki farklılıkların araştırılması
  1. Tez No: 1000705
  2. Yazar: DENİZ KORUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU DURUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, iki farklı kahve dükkanındaki müşterilerin kahve tüketim tercihlerini incelemiştir. Bu çalışma, bir zincir markanın Bağdat Caddesi ve Maltepe şubelerinde sosyal bilimlerde nitel araştırma yöntemleri kullanılarak yürütülen bir vaka çalışmasıdır. Katılımcıların kahve tüketim tercihleri nitel bir anket yoluyla belirlenmiştir. Bağdat Caddesi şubesinden 60 ve Maltepe şubesinden 60 olmak üzere toplam 120 katılımcı bulunmaktadır. Çalışma, farklı lokasyonlardaki iki mağazadaki müşterilerin farklı kahve tüketim tercihlerine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ancak kahve tüketim tercihlerinin lokasyona göre değişmesinin nedeni sosyoekonomik farklılıklardan ve buna bağlı olarak nesil, cinsiyet, eğitim ve gelir farklılıklarından kaynaklanmaktadır. Ayrıca bu faktörlerin birbirine bağlı olduğu görülmüştür. Kültürel bir değer olan Türk kahvesi, bu çalışmadaki katılımcılar tarafından yeni nesil kahve dükkanlarında çok fazla tercih edilmemiştir. Geleneksel olarak çoğunlukla evde, sohbete ve sosyalleşmeye eşlik eden bir içecek olarak tüketilen Türk kahvesi, bu rolünü yeni nesil kahve dükkanlarıyla paylaşmaktadır ve bu nedenle kültürel sürdürülebilirliğin yeni nesil kahve dükkanlarında da devam edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examined the coffee consumption preferences of customers at two different coffee shops. This study is a case study conducted using qualitative research methods in social sciences at the Bağdat Avenue and Maltepe branches of a chain brand. Participants' coffee consumption preferences were determined through a qualitative survey. There were 120 participants, 60 from the Bağdat Avenue branch and 60 from the Maltepe branch. The study revealed that customers in the two stores in different locations have different coffee consumption preferences. However, the reason for coffee consumption preferences varying by location is due to socioeconomic differences and, consequently, differences in generation, gender, education, and income. Furthermore, it was observed that these factors are interconnected. Turkish coffee, a cultural value, was not preferred much by the participants in this study in new-generation coffee shops. Traditionally consumed mostly at home and as an accompaniment to conversation and socializing, Turkish coffee shares this role with new-generation coffee shops, and therefore, it is believed that cultural sustainability will continue in new-generation coffee shops.