Beyaz Reform süreci ve sonuçları
White Reform process and results
  1. Tez No: 1000709
  2. Yazar: MELİKE DURAK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AMARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, 2022 yılında yürürlüğe giren Beyaz Reform 'un sağlık çalışanları tarafından nasıl algılandığını, reformun sağlık sistemi üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışma, Ordu Devlet Hastanesi'nde görev yapan hekim, hemşire ve tıbbi sekreterlerle yürütülmüştür. Gereç ve Yöntem: Araştırmada nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla yüz yüze görüşmelerle toplanmıştır. Amaçlı örneklem yöntemiyle seçilen katılımcılarla gerçekleştirilen görüşmeler, içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Verilerin güvenilirliğini artırmak amacıyla çeşitlilik, zengin betimleme, denetleme tekniği ve uygun katılım düzeyi ilkeleri dikkate alınmıştır. Bulgular: Katılımcıların büyük bir kısmı Beyaz Reform 'un sağlık politikası açısından önemli ve gerekli bir adım olduğunu belirtmiştir. Bununla birlikte reformun özellikle şiddetle mücadele, malpraktis düzenlemeleri, emeklilik ve teşvik uygulamaları ile Beyaz Kod sürecinde istenen düzeyde etkili olmadığı ifade edilmiştir. Reformun hizmet erişimi, kolaylık ve genel memnuniyet açısından bazı iyileştirmeler sağladığı ancak yapısal eksiklikler nedeniyle sürdürülebilirliğinin risk altında olduğu görülmüştür. Sonuç: Çalışmanın sonucunda, Beyaz Reform 'un sağlık çalışanları tarafından olumlu bir girişim olarak değerlendirildiği fakat mevcut düzenlemelerin uzun vadeli etki yaratması için güçlendirilmesi gereken önemli alanlar olduğu belirlenmiştir. Özellikle şiddetle mücadele mekanizmalarının etkinleştirilmesi, özlük haklarının iyileştirilmesi ve uygulama süreçlerinin standartlaştırılması durumunda reformun sürdürülebilir bir sağlık politikası haline gelebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this research is to evaluate how healthcare professionals perceive the White Reform, which came into effect in 2022, and its impact on the healthcare system. The study was conducted with physicians, nurses, and medical secretaries working at Ordu State Hospital. Materials and Methods: A qualitative research design was used in the study. Data were collected through face-to-face interviews using a semi-structured interview form. Interviews conducted with participants selected using purposive sampling were evaluated using content analysis. To increase the reliability of the data, the principles of diversity, rich description, monitoring technique, and appropriate participation level were considered. Findings: A large majority of participants stated that the White Reform is an important and necessary step in terms of health policy. However, it was stated that the reform was not as effective as desired, especially in combating violence, malpractice regulations, retirement and incentive practices, and the White Code process. It was observed that the reform provided some improvements in terms of service access, convenience, and general satisfaction, but its sustainability was at risk due to structural deficiencies. Conclusion: The study concludes that while the White Reform is viewed positively by healthcare workers, there are significant areas that need strengthening to ensure long-term impact from existing regulations. Specifically, it was found that strengthening mechanisms to combat violence, improving personal rights, and standardizing implementation processes would make the reform a sustainable health policy.