Pro-market reforms and firm strategies: The case for Turkish Motor Third Party Liability Insurance
Pazar yanlısı reformlar ve firma stratejileri: Türkiye Zorunlu Trafik Sigortası örneği
  1. Tez No: 725395
  2. Yazar: ERCÜMENT ÇEVİKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYZA OBA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organizasyon Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Pazar yanlısı reformlar, ekonomik aktörlerin karar verme mekanizmalarını değiştiren norm ve kurallardaki değişimlerdir. Regülasyonların değişimi ve yeni kanunların yürürlüğe girmesi, genellikle piyasa faaliyetlerini desteklemek içindir. 1980'lerden sonra başlayan tartışmalarda pazar yanlısı reformlar kavramı ile birlikte, yapısal reformlar, kurumsal değişim, ekonomik liberalleşme veya Washington İşbirliği gibi farklı isimler de kullanılmıştır. Hangi terim kullanılırsa kullanılsın, esas tartışma kurumların niyetlerini ve değişimlerinin yönünü görmeye yöneliktir. Bu kapsamda, pazar yanlısı reformlar sadece ekonomik liberalleşme araçları değil, aynı zamanda pazarın daha iyi işlemesine yardımcı olacak her türlü aksiyonlardır. Bu çalışmada, pazar yanlısı reformlara karşı Türkiye'deki Motor Üçüncü Şahıs Sorumluluk Sigortası endüstrisindeki şirketlerin aksiyonları beş ana başlıkta ve 4 farklı dönem ile yapılan kalitatif bir çalışmayla analiz edilmiştir. Genellikle Trafik Sigortası olarak bilinen bu sigorta, fiyatların devletçe belirlendiği zorunlu bir sigortadır. Çalışmam, regülasyon döneminden başlamak üzere, iki aşamalı olarak pazar yanlısı döneme geçişi ve arkasından tekrar regülasyon dönemine dönüşü irdeleyen on yıllık bir süreci baz almaktadır. Birincil ve ikincil kaynaklardan elde edilen veriler kullanılarak şu sonuçlara ulaşılmıştır. Birinci olarak gerek yeni yerel firmaların kuruluşu gerekse de yabancı sermayenin birleşme ve satın alma yoluyla gelmesi ile trafik sigortasında pazar büyümüştür. İkinci olarak beklentilerin tersine, trafik sigortası fiyatları yükselmiş ve şirketlerin karlılıkları iyileşmiştir. Üçüncü olarak daha fazla firma stratejini trafik sigortası ürününe yönlendirmiş ve pazardaki yoğunlaşma azalmıştır. Dördüncü olarak, trafik sigortası poliçesi basit ve türdeş bir ürün olarak görünmekle birlikte, üründe reform zamanında değişiklikler oluşmuştur. Son olarak reformların oluşması yeni süreçlerin de ortaya çıkmasına sebebiyet vermiştir. Sonuçlar, trafik sigortası istatistikleri, sigortacılık mevzuatı, sigorta şirketlerinin faaliyet raporları, Rekabet Kurumunun kararları, trafik sigortası hakkında internette yayınlanan haberler ve sigorta yöneticileri ile yarı yapısal görüşmeler ile desteklenmiştir. Bulduğum sonuçlar sigorta şirketlerinin eş yapılı cevaplar ürettiğini ancak bunların her zaman aynı yönde olmadığını göstermiştir. Çalışmanın sonuçları sadece sigorta sektöründeki zorunlu bir branşa katkı yapmakta kalmayacak, ileride gerçekleştirilebilecek tam veya yarı regüle edilen finansal endüstrilerdeki araştırmalar için de zemin hazırlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Pro-market reforms are the transformation in the norms, which affects the decision-making of the economic actors. The changing regulations and the enforcement of new laws generally attempt to support market interactions. The discussions emerged after the 1980s, and many different concepts were used to denote this movement like structural reforms, institutional change, economic liberalization or Washington Consensus. Whatever term is chosen, the basic argument points to both the objective and the directionally of the changes in institutions. In this context, the pro-market reforms are not only economic liberalization instruments for policy-makers, but also a tool for better functioning of markets. In this study, the responses of the insurance companies to pro-market reforms were analysed under five areas and the results were contrasted in four periods in the history of Turkish Motor Third Party Liability (MTPL) Insurance Industry in qualitative methods. Generally known as Traffic Insurance, MTPL is a compulsory product where the prices are set by regulatory authorities. My research is based on the journey in the industry, from regulation to pro-market reform with two stages and then reversal to regulation period once again in ten years. Based on the primary and secondary data, the responses can be summarized as follows. Firstly, more entries were seen in MTPL market, either by new local companies or by new FDI through mergers and acquisitions. Secondly, contrary to the expectations, MTPL prices have risen and the profitability in the industry improved. Thirdly, the concentration ratio in MTPL has decreased and more firms switched their business focus to produce MTPL as a response to reform. Fourthly, the changes in the MTPL product could be seen even if the product is believed to be homogeneous. Lastly, the new changes in the process have been observed before the implementation of reforms. The results were supported by MTPL statistics, insurance legislation, financial reports of insurance companies, Competency Authority Decisions, news relating to MTPL on the internet and semi-structured interviews held by insurance executives. My findings indicate that insurance companies reflect isomorphic responses to the reform, but not necessarily in the same way. The findings not only contribute to a compulsory line in the insurance industry, but they may also be enhanced to the other regulated or semi-regulated financial industries for future research.