Çocukluk çağı travmalarının psikolojik iyi oluş üzerindeki etkisinde tanrı algısı ve dünyaya ilişkin varsayımların aracı rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of perception of god and assumptions about the world in the effect of childhood traumas on psychological well-being
- Tez No: 1000722
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN ONUR EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocukluk çağı travmalarının psikolojik iyi oluş üzerindeki etkisinde Tanrı algısı ve dünyaya ilişkin varsayımların aracı rolünü incelemektir. Nicel ve ilişkisel tarama modelinde yürütülen çalışmanın örneklemini, Türkiye'de yaşayan 18–60 yaş aralığındaki 457 yetişkin oluşturmaktadır. Katılımcılar Sosyodemografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-33), Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Tanrı Algısı Ölçeği ve Dünyaya İlişkin Varsayımlar Ölçeğini doldurmuştur. Veriler SPSS 26.0 ve Hayes'in PROCESS makrosu ile analiz edilmiş; korelasyonlar, grup karşılaştırmaları ve ardışık aracılık analizleri uygulanmıştır. Bulgular, çocukluk çağı travmalarının psikolojik iyi oluşu anlamlı ve olumsuz yönde yordadığını göstermiştir. Aracılık analizleri, bu ilişkide Tanrı algısının tüm modellerde anlamlı bir aracı rol üstlendiğini; dünyaya ilişkin varsayımlardan ise özellikle şans ve kendilik değeri boyutlarının hem tek başına hem de Tanrı algısı ile birlikte ardışık aracılık etkisi gösterdiğini ortaya koymuştur. Diğer dünya varsayımı boyutlarının ise daha çok Tanrı algısı ile birlikte ele alındığında anlamlı dolaylı etkiler ürettiği belirlenmiştir. Bu çalışmada elde edilen bulgular ilgili literatür çerçevesinde ele alınmış ve gelecekte yapılacak araştırmalara yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the mediating role of perceptions of God and assumptions about the world in the effect of childhood traumas on psychological well-being. The sample of the study, conducted using a quantitative and correlational survey model, consists of 457 adults aged 18–60 living in Turkey. Participants completed a socio-demographic information form, the Childhood Traumas Scale (CTQ-33), the Psychological Well-Being Scale, the Perception of God Scale, and the Assumptions About the World Scale. Data were analyzed using SPSS 26.0 and Hayes' PROCESS macro; correlations, group comparisons, and sequential mediation analyses were applied. Findings showed that childhood traumas significantly and negatively predicted psychological well-being. Mediation analyses revealed that perception of God played a significant mediating role in this relationship across all models; among worldview assumptions, the dimensions of luck and self-worth, in particular, showed sequential mediating effects both independently and in conjunction with perception of God. It was determined that other world assumption dimensions produced meaningful indirect effects when considered together with the perception of God. The findings obtained in this study were discussed within the framework of the relevant literature, and various suggestions were made for future research.