5-8 yaş arası çocuklar ile dünya ölçeğinde kültürlerarasılık özelinde resim uygulamaları ve analizi
Drawing practices and visual analysis within the framework of interculturality among children aged 5–8 across the world
- Tez No: 1000723
- Danışmanlar: PROF. DR. TEYMUR RZAYEV
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Bilim Dalı
Özet
5-8 Yaş Arası Çocuklar ile Dünya Ölçeğinde Kültürlerarasılık Özelinde Resim Uygulamaları ve Analizi Bu Tez, 5–8 yaş arası çocukların yaptıkları resimlerin kültürel deneyimleri, kimlik unsurlarını ve gündelik yaşam pratiklerini nasıl yansıttığını, dünya ölçeğinde kültürlerarası bir bağlamda incelemeyi amaçlamaktadır. Çocukların görsel üretimleri, gelişimsel çizim aşamalarının ötesinde; yaşadıkları kültürün alışkanlıklarını, sembolik yapısını, aile düzenini, sosyal ilişkilerini ve mekânla kurdukları bağları görünür kılan önemli kültürel belgelerdir. Farklı ülkelerden elde edilen çizimler, figür büyüklüğü, mekânsal organizasyon, renk tercihleri, sembolik nesneler ve topluluk/benlik vurgusu gibi değişkenler üzerinden karşılaştırılmış; bu unsurların kültürel bağlamlara göre nasıl farklılaştığı ve küreselleşmenin etkisiyle nasıl ortaklaştığı analiz edilmiştir. Tezin bulguları, çocukların resimlerinde belirgin kültürel farklılıkların ortaya çıktığını göstermektedir. Aile yapısının temsili, figürler arası mesafe, gelenek ve ritüellere ait semboller, oyun kültürü ve gündelik yaşama dair ifadeler kültürler arasında anlamlı biçimde değişmektedir. Bununla birlikte çalışma, küreselleşme etkisiyle çocukların görsel dilinde bazı tematik ortaklıkların belirginleştiğini ortaya koymuştur. Dijital medya, popüler kültür ve ortak çocukluk deneyimleri; dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan çocukların benzer semboller, karakterler ve kurgular üretmesine neden olmaktadır. Öte yandan küreselleşmenin etkisinin sınırlı kaldığı bölgelerde, çocukların resimleri yerel kültürel öğeleri daha güçlü biçimde sürdürmektedir. Kuramsal çerçevede Sivan'ın sanat deneyimi yaklaşımından yararlanılmış; çocukların resimlerinin yaşantıyı anlamlandırdıkları, kültürel kodları yeniden yorumladıkları deneyim alanları olduğu kabul edilmiştir. Döneme uygunluğu nedeniyle Lowenfeld'in yalnızca Şema Öncesi ve Şema Dönemi kullanılmıştır. Bu bulgular doğrultusunda çalışma, çocuk resimlerinin kültürü anlamada, kültürlerarası karşılaştırma yapmada ve küreselleşmenin etkilerini değerlendirmede önemli bir veri kaynağı olduğunu ortaya koyarak, sanat–kültür–çocuk ilişkisine özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Drawing Practices and Visual Analysis within the Framework of Interculturality among Children Aged 5–8 Across the World This thesis examines how children aged 5 to 8 visually express their cultural experiences, identity elements, and everyday practices within a cross-cultural, globally oriented framework. Children's drawings function as cultural documents that reveal symbolic structures, family dynamics, social relationships, spatial perception, and the lived realities of their environments, extending beyond mere developmental drawing stages. Drawings collected from different countries were compared through variables such as figure size, spatial organization, color use, symbolic objects, and the emphasis on individualism or collectivism, revealing how these visual elements differ across cultures and converge under the influence of globalisation. The findings demonstrate significant cultural distinctions in children's drawings. Representations of family structure, interpersonal distance, ritual and traditional symbols, play culture, and daily life vary meaningfully across societies. However, the study also highlights notable similarities shaped by globalisation. Digital media, popular culture, and shared patterns of consumption contribute to common visual motifs among children from diverse regions. Conversely, in communities where globalisation remains limited, drawings preserve traditional and local cultural characteristics more prominently. The theoretical framework draws upon Sivan's concept of artistic experience, positioning children's drawings as experiential spaces where meaning-making, transformation, and cultural reconstruction occur. Only the Pre-Schematic and Schematic stages of Lowenfeld's theory were utilised due to their relevance to the studied age range. Overall, this study demonstrates the value of children's drawings as a rich source for understanding, comparing, and analysing cultural dynamics, offering an original contribution to the intersection of culture, art, and childhood.