Islam, civil society and democracy in Turkey
Türkiye'de İslam, sivil toplum ve demokrasi
  1. Tez No: 1000724
  2. Yazar: HARUN KÂYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR DİNÇŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, Türkiye'de inanç temelli kuruluşlar (Faith-Based Organizations – FBO'lar), sivil toplum ve demokratikleşme arasındaki ilişkiyi; kuramsal sorgulamayı, ampirik veri analizini ve söylem temelli değerlendirmeyi bir araya getiren çok katmanlı bir analitik çerçeve üzerinden incelemektedir. Çalışmada FETÖ eleştirel bir vaka incelemesi olarak analiz edilmekle birlikte, araştırma tek bir örgütle sınırlı kalmayarak Türkiye'nin sivil toplum alanında faaliyet gösteren FBO'lar arasındaki daha geniş örüntüleri değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Gramsci'nin hegemonya kavramı, Dahl'ın poliarşi yaklaşımı, Migdal'ın devlet–toplum ilişkileri kuramsallaştırması ve Fairclough'un sosyo-kültürel modeli ile Van Dijk'ın sosyo-bilişsel yaklaşımını bütünleştiren Eleştirel Söylem Analizi (Critical Discourse Analysis – CDA) temelinde yapılandırılmış kapsamlı bir kuramsal çerçeveye dayanmaktadır. Yöntemsel olarak araştırma; nitel belge analizi, Eleştirel Söylem Analizi ve Türkiye'ye ilişkin katılım, şeffaflık ve hesap verebilirlik boyutlarını ele alan yönetişim göstergeleri, sivil toplum endeksleri ve anket temelli verileri içeren ulusal ve uluslararası veri setlerinin ampirik incelemesini bir arada kullanmaktadır. Bulgular, genellikle Türkiye'de FBO'ların kamuya dönük söylemlerinde demokratikleşme, çoğulculuk ve sivil toplum değerlerine atıf yapan bir dil kullandıklarını; buna karşın örgütsel pratiklerinde hiyerarşik yapılar, sınırlı iç demokrasi ve şeffaflıktan uzak yönetişim biçimlerinin öne çıktığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the relationship between FBOs, civil society, and democratization in Turkey through a multi-level analytical framework that combines theoretical inquiry, empirical data analysis, and discourse-based evaluation. While FETÖ is analyzed as a critical case study, the research extends beyond a single organization to assess broader patterns among FBOs operating within Turkey's civil society landscape. The study is grounded in a comprehensive theoretical framework drawing on Gramsci's concept of hegemony, Dahl's notion of polyarchy, Migdal's state–society relations approach, and Critical Discourse Analysis (CDA), integrating Fairclough's sociocultural model with Van Dijk's socio-cognitive approach. Methodologically, the research employs qualitative document analysis, CDA, and empirical examination of national and international datasets, including governance indicators, civil society indices, and survey-based evidence related to participation, transparency, and accountability in Turkey. The findings indicate that, in general, FBOs in Turkey employ a public-facing discourse that makes reference to democratization, pluralism, and civil society values; however, their organizational practices tend to be characterized by hierarchical structures, limited internal democracy, and governance arrangements that lack transparency.