Kuramsal ve tarihsel aşamalarıyla sivil toplum ve Türkiye gerçeği
Historical and theoretical phases of the civil society and the reality of Turkey
- Tez No: 81916
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN GÜNGÖR ERGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
11 ÖZET Bu çalışma, sivil toplum olgusunun tarihsel ve kuramsal açıdan geçirdiği evreleri ve Türkiye'de varlık ve gelişmişlik düzeyini belirleme amacına yönelmiştir. Son zamanlarda olumlu çağrışımlarla kullanılan fakat çeşitli yanılgılarla ele alınan sivil toplum olgusu çağdaş anlamına yakın olarak ilkin XVIII. yy.da toplum yaşamının tahliline yönelik analitik bir araç olarak doğmuştur. Sivil toplum bireyci, ekonomik serbestliğe dayanan, kültürel ve dini özgürlüğün gerçekleştiği ve gönüllü örgütlenmelerle siyasal alanı etkileyebildiği toplum demektir. Sivil toplumu eski Yunan'a kadar götürmek mümkünse de, çağdaş devlet kuramının ortaya çıkışına bağlı ve paralel olarak sivil toplum düşüncesi de doğmuştur. Siyasal toplumla sivil toplumu aynı anlamda kullanan Hobbes, Locke ve Rousseau gibi sözleşmeci düşünürlerin ardından gelen Ferguson, Paine ve Hegel, sivil toplum - devlet ayrışmasının üç aşamasını temsil eder. Çatışmacı sivil toplum kuramcılarından Marx, Hegel'i izlemiş fakat sivil toplumu, ona göre daha dar anlamda ele almıştır. Günümüz sivil toplum anlayışını belirleyen önemli bir düşünür; Marxist ekol içinden çıksa da Marx'tan oldukça farklı bir sivil toplum anlayışı oluşturan Gramsci'dir. Türk sivil toplum tartışmaları içerisinde; Küçükömer sivil toplumu“tüm toplum”, Mardin“medeni toplum”olarak ele almaktadır. Kendiliğinden örgütlenmiş toplulukları ele alması açısından sosyolojinin konusu olan sivil toplum devlete“karşı”değil, onu“sınırlayan”bir anlayışı öngörür ve ancak demokrasi içerisinde yaşayabilir. Liberal toplum ise sivil toplum olarak tanımlanabilir. Kıta Avrupası'nın cumhuriyetçi yaklaşımında görülen siyasal ulus geleneği, Anglo- Amerikan demokrat anlayışının sivil toplum geleneğinin özgül koşullarda ortaya çıkmış biçimidir. Sivil itaatsizlik ise sivil toplumun hukuksal yapıya direniş biçimini tanımlamaktadır. Gönüllülük esasına göre çalışan sivil toplum kuruluşlarının Türk tarihinde ilk örneğine Uygur Türklerinde rastlansa da batılı anlamda sivil toplum, Doğu-Türk -İslam tarihinde ortaya çıkmamıştır. Ancak işlevsel olarak sivil toplum kuruluşlarını karşılayan iIll gelişmiş örgütlenmeler vardır. Sivil toplumun gelişmemesini Doğu despotizmine dayanan tezlerle ve İslam diniyle ilişkilendirerek açıklayan batılı yaklaşımların kökeni Montesquieu'dadir. İslam dininin sivil toplum oluşmasına engel olduğu düşüncesine karşılık, içtihatçı İslam düşünürleri İslam'ın sivil toplum alanında doğup geliştiği fakat Pers ve Bizans imparatorluklarıyla temasa geçtikten sonra bu yapının bozulduğu görüşündedirler. Türk hukuk sistemi sivil toplumun hayat alanını dar bırakmıştır. Sivil toplum kuruluşlarına sınırlayıcı ve denetleyici bir yaklaşım sergileyen hukuk sistemimiz içerisinde uluslar arası anlaşmalar, Avrupa Birliği Hukuku ve Birleşmiş Milletler Belgeleri'nin iticiliği ile sivil gelişmeler canlanabilmektedir. Türkiye'de sivil toplum gelişmişliğine ölçüt olarak sivil toplum kuruluşlarının yapı ve tutumları alınabilir. Türkiye'nin batılılaşmasının amacı sivil topluma ulaşmak olarak yorumlansa da sivil toplumun oluşmasının önündeki başlıca engel de Türkiye'nin“batılılaştırıcı”araç ve yöntemleridir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This study aims to study the historical and theoretical phases of the civil society concept and its existence and improvement in Turkey. The concept of civil society, that has been used with affirmative associations but handled with various mistakes, had first appeared as an analytic method to analyse the social life in the 18th century. The civil society means an individualist society, based on economical freedom and where the cultural and religious freedom is realised and that can influence the political area through volunteer organisations. Although the concept of civil society can be referred to ancient Greek, it arose depending on and growing parallel to the theory of modern state. Hobbes, who used the terms of politicised and civil society in the same meaning, contracting thinkers like Locke and Rousseau and after them Ferguson, Paine and Hegel represent the three phases of the separation of civil society and the state. The conflictual civil society theoretician Marx followed Hegel but compared with Hegel, he considered the civil society in a narrower meaning. Gramsci, despite of being from Marxist school, has created a rather different concept of civil society. Among the discussions about Turkish civil society, Küçükömer has regarded the civil society as“complete society”, whereas Mardin handles it as“civilised society”. As spontaneously organised societies and being a subject for the sociology, the civil society which envisages a perception that is not against the state but one that limits the state, can only live in democracy. On the other hand liberal society can be regarded as a civil society. The tradition of politic nation in the republican approach of Continental Europe, is the Anglo-American democratic perception form of the civil society that arose in the peculiar conditions of civil society tradition. Although in Turkish history the first models of civil society organisations that function as volunteer groups can be seen among the Uighurs, western type of civil society has not appeared in Eastern-Muslim-Turkish history. However there are other developed organisations that fulfil the functions of civil society organisations. The western approaches which explain the civil society's non-development by the Eastern despotism and Islam originates from Montesqieau. On the other hand, the interpretingMüslim thinkers believe that Islam originated and developed in the civil society but this structure was spoiled after the interaction with Persian and Byzantine Empires. Turkish judicial system has narrowed the life area of civil society. In our judicial system which has a limiting and controlling approach towards the civil societies civil developments can be enlivened through the propulsiveness of international treaties, European Community Jurisdiction and United Nations Regulations. In Turkey, the structure and behaviours of the civil society organisations can be considered as the level of the development of civil society. Even though the aim of westernisation of Turkey is interpreted as reaching the civil society, the main obstacles to reach that goal are the“westernising”means and methods of Turkey.