Sustainable tourism management in Tunisia and its contribution to the local economy
Tunus'ta sürdürülebilir turizm işletmeciliği ve yerel ekonomiye katkısı
  1. Tez No: 1000747
  2. Yazar: NASR ABDALLHA KHALED ALGADI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ETLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Tunus'un kıyı destinasyonlarında yeşil otel uygulamaları ile topluluk temelli turizmin (CBT) çevresel ve yerel ekonomik etkilerini birlikte incelemektedir. Amaç, tesis ölçeğindeki sürdürülebilirlik pratiklerinin destinasyon ölçeğindeki sonuçlara nasıl tercüme edildiğini ve otel–topluluk işbirliklerinin bu süreci nasıl güçlendirdiğini açıklığa kavuşturmaktır. Nabeul–Hammamet, Sousse–Monastir–Mahdia ve Djerba–Zarzis kümelerinde yürütülen karma yöntem tasarımında; otellerden kaynak verimliliği ve tedarik verileri toplanmış, hanehalkı ve mikro/KOBİ anketleri uygulanmış, paydaş görüşmeleri ile değer zinciri/LM3 yaklaşımı ve bölgesel girdi–çıktı çerçevesi kullanılmış; göstergeler MST/ETIS ile uyumlandırılmıştır. Bulgular, yönetim sistemi ve standartlarla (ör. ISO 21401, GSTC ile hizalı programlar) çalışan otellerde enerji–su yoğunluğunun düştüğünü, atık geri kazanımının arttığını ve satın almalarda yerel içerik payının daha planlı biçimde yükseldiğini göstermektedir. CBT ağlarının güçlü olduğu destinasyonlarda yerel tedarik bağlantıları ve turizm kaynaklı hane gelirleri çeşitlenmekte; otel–CBT arasında çerçeve anlaşmaları, ortak ürün geliştirme ve kıyı alanlarının müşterek gözetimi gibi düzenlemeler sinerji yaratmaktadır. Bununla birlikte belediye hizmetlerindeki (atık, atıksu, kıyı erozyonu yönetimi) kapasite eksikleri, mülk düzeyindeki iyileşmelerin destinasyon etkisini sınırlamaktadır. Sonuç olarak, performansa dayalı teşvikler, yerel tedarik zinciri için kalite–lojistik destekleri, sadeleştirilmiş sözleşmeler, ortak veri panoları ve kıyı uyum yatırımlarıyla desteklenen bütünleşik bir yönetişim, Tunus kıyı turizmini daha dayanıklı, kapsayıcı ve kaynak-verimli bir modele dönüştürebilir.
Özet (Çeviri)
This study examines how green hotel practices and community-based tourism (CBT) jointly shape environmental outcomes and local economic gains in Tunisia's coastal destinations. The aim is to clarify how facility-level sustainability practices translate into destination-scale results and how hotel–community collaborations amplify those effects. A mixed-methods design was implemented across Nabeul–Hammamet, Sousse–Monastir–Mahdia, and Djerba–Zarzis, combining hotel resource and procurement data, household and micro/SME surveys, stakeholder interviews, value-chain and Local Multiplier 3 (LM3) analysis, and a regional input–output framework; indicators were aligned with MST/ETIS. Findings indicate that hotels operating under structured management systems and standards (e.g., ISO 21401; GSTC-aligned schemes) achieve lower energy and water intensities, higher waste diversion, and more deliberate increases in local content. Destinations with denser CBT networks exhibit stronger procurement linkages and more diversified household tourism income. Formal hotel–CBT agreements, co-developed products, and shared stewardship of beaches and dunes create synergy; yet constraints in municipal services (solid waste, wastewater, erosion control) limit the full translation of property-level improvements to destination conditions. Performance-based incentives, supplier upgrading in quality and logistics, streamlined contracting, shared data dashboards, and coastal adaptation investments can consolidate a more resilient, inclusive, and resource-efficient model for Tunisia's coastal tourism.