The effects of inflation and inflation accounting methods on financial statements in Türkiye: A panel & comparative analysis
Türkiye'de enflasyon ve enflasyon muhasebesi yöntemlerinin finansal tablolar üzerindeki etkileri: Panel ve karşılaştırmalı analiz
- Tez No: 1000746
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ETLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de enflasyon ve enflasyon muhasebesinin tarihsel gelişimini, teorik temellerini ve uygulamalarını incelemektedir. Sürekli enflasyonun finansal raporlama, kârlılık ölçümü ve maliyet yapıları üzerindeki etkileri araştırılmış; ayrıca enflasyon muhasebesi düzeltmelerinin (5024 Sayılı Kanun; IAS 29) finansal tablolar üzerindeki bozulmaları ne ölçüde azalttığı değerlendirilmiştir. Tarihsel-karşılaştırmalı bir yaklaşımla yapılan analiz, Türkiye'nin farklı enflasyon dönemlerindeki (1980–1993, 1994–2001, 2002–2017, 2018–2024) deneyimlerini ortaya koymakta ve firma büyüklüğü, sektör ve varlık yoğunluğu gibi özelliklerin enflasyonun etkilerini nasıl şekillendirdiğini incelemektedir. Bulgular, yüksek enflasyonun nominal kâr marjlarını sistematik biçimde abarttığını, özkaynakları ise olduğundan düşük gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, enflasyon muhasebesi yöntemlerinin uygulanması özellikle varlık yoğun sektörlerde kârlılık ve kaldıraç oranlarının daha güvenilir şekilde ölçülmesini sağlamaktadır. Ayrıca, Türkiye'deki uygulamalar uluslararası standartlarla hem yakınsama hem de ayrışma noktaları sunmakta, ekonomik istikrarın sağlanmasında muhasebe reformlarının rolüne dair önemli çıkarımlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study looks at the history of inflation and inflation accounting in Türkiye, as well as the ideas behind it and how it has been put into practice. This research analyses the effects of chronic inflation on cost structures, profitability assessments, and financial reporting of businesses, along with the effectiveness of accounting adjustments (Law No. 5024; IAS 29) in alleviating discrepancies in financial statements. Additionally, the degree to which accounting adjustments alleviate discrepancies in financial accounts is evaluated. The research underscores Türkiye's unique experiences over several inflationary periods, including from 1980 to 1993, 1994 to 2001, 2002 to 2017, and 2018 to 2024. The technique evaluates the degree to which company characteristics, such as size, sector, and asset intensity, affect inflation. This is possible because of the historical-comparative method. The high inflation that never goes away makes nominal margins seem bigger and equity look smaller. However, the findings show that employing inflation-accounting techniques gives more accurate estimates of profitability and leverage, especially in industries that rely on assets. This happens even though high inflation always makes nominal margins seem bigger. Turkish practices both coincide with and deviate from international norms, providing significant insights into the effects of accounting revisions on economic stability.