Biyomoleküllerin tespitinde kullanılan nanomalzeme tabanlı biyosensör tasarımı ve uygulamaları
Design and applications of nanomaterial based biosensors used in detection of biomolecules
- Tez No: 1000748
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE TÜZÜN ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Bakırçay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanlığın gelişimi açısından disiplinler arası çalışma ve farklı bilim dallarının etkileşimi sağlık alanında yeni teknolojilerin doğmasına olanak tanımaktadır. Bu yeniliklerden biri olan biyosensörler, biyolojik bir tanıma elemanı ile fiziksel bir dönüştürücünün birleşiminden oluşan, hedef analitleri hızlı, hassas ve özgül bir şekilde algılayabilen cihazlar olarak dikkat çekmektedir. Geleneksel analiz yöntemlerine kıyasla düşük maliyet, taşınabilirlik, gerçek zamanlı ölçüm imkânı ve kullanım kolaylığı gibi avantajlardan dolayı biyosensör araştırmaları son yıllarda büyük ivme kazanmıştır. Özellikle nanoteknoloji alanındaki gelişmeler, biyosensör performansını artırma konusunda önemli katkılar sağlamış, yüzey alanı, iletkenlik ve biyouyumluluk gibi özellikleri geliştiren nanomalzemeler sayesinde daha duyarlı ve seçici sensör sistemleri geliştirilebilmiştir. Bu gelişmeler, biyosensörlerin antibiyotik tespiti gibi halk sağlığını doğrudan etkileyen kritik uygulamalarda kullanılmasını mümkün kılmaktadır. Bu çalışmada organik malzeme sınıfında yer alan Poly (3-hexylthiophene-2, 5-diyl) (P3HT) ile biyomalzeme olarak bilimsel çalışmalarda yaygın olarak kullanılan Polilaktik Asit (PLA) ve iz miktarda nanomalzeme tercih edilmiştir. Bu malzemeler ile üretilen biyosensörler Referans cihaz saf su, Diafuryl (1. antibiyotik) ve Enfexia (2. antibiyotik) kategorisine ayrılmış olup deneysel çalışma elektriksel ve optiksel karakterizasyon yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler grafiksel olarak analiz edildiğinde, 1:2 (P3HT:PLA) katkı oranına sahip biyosensörlerde biyomalzemenin organik malzeme üzerinde negatif etki oluşturduğu ve biyosensörün hassasiyetini zayıflattığı gözlemlenmiştir. 2:1 (P3HT:PLA) katkı oranına sahip biyosensörlerin antibiyotikleri kararlı ve hassas bir şekilde tespit ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Interdisciplinary work and interaction between different branches of science in terms of human development allow the emergence of new technologies in the field of health. One of these innovations, biosensors, are remarkable as devices that are composed of a biological recognition element and a physical transducer and can detect target analytes rapidly, sensitively and specifically. Biosensor research has gained great momentum in recent years due to advantages such as low cost, portability, real-time measurement and ease of use compared to traditional analysis methods. Developments in the field of nanotechnology in particular have made significant contributions to increasing biosensor performance, and more sensitive and selective sensor systems have been developed thanks to nanomaterials that improve properties such as surface area, conductivity and biocompatibility. These developments enable the use of biosensors in critical applications that directly affect public health, such as antibiotic detection. In this study, Poly (3-hexylthiophene-2, 5-diyl) (P3HT), which is in the organic material class, and Polylactic Acid (PLA), which is widely used in scientific studies as a biomaterial, and trace amounts of nanomaterials were preferred. Biosensors produced with these materials were divided into device, pure water, Diafuryl (1st antibiotic) and Enfexia (2nd antibiotic) categories and the experimental study was carried out using electrical and optical characterization methods. When the obtained data were analyzed graphically, it was observed that the biomaterial had a negative effect on the organic material in biosensors with 1:2 (P3HT:PLA) contribution rate and weakened the sensitivity of the biosensor. It was concluded that biosensors with 2:1 (P3HT:PLA)contribution rate detected antibiotics stably and sensitively.