Ekranlı araçlarda iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety in screen vehicles
  1. Tez No: 1000752
  2. Yazar: UĞUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Halk Sağlığı, Emergency and First Aid, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde çalışma ortamlarında bulunan bilgisayar kullanımının giderek yaygınlaşmasıyla birlikte ekranlı araç kullanımı doğrudan artış göstermiştir. Ekranlı araçlar sadece bilgisayarlar olarak değil endüstriyel sistemler, kameralar, hesap makineleri radyo televizyon yayın cihazları gibi hatta artık vazgeçilmezimiz olan cep telefonları gibi çeşitli teknolojik aletleri kapsamaktadır. Ekranlı araçların kullanımı esnasında uygun olmayan insan sağlığını ciddi şekilde olumsuz etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu sorunların temelinde kas iskelet sistemi rahatsızlıkları, bel sırt ağrıları ve göz yorgunluğu gibi mesleki hastalıkların temelini oluşturmaktadır. Bahse konu bu kaygılar neticesinde AB zaman kaybetmeden“90/270/EEC sayılı Ekranlı Araçlarla Çalışmada Asgari Sağlık ve Güvenlik Gerekleri Direktifi”yürürlüğe koymuştur. Ülkemiz de Avrupa Birliğine uyum sürecinde buna eş değer bir yönetmelik olarak“Ekranlı Araçlarla Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik”yürürlüğe koymuştur. Ortaya konan bu çalışmamızda öncelikle ekranlı araçlarda çalışma ve bu çalışmalarda karşılaşılması muhtemel sağlık sorunları ve beraberinde olması gereken asgari gereklilere değinilmiştir. Bunun yanı sıra bahse konu iki yönetmelikte ülkemiz sınırları içerisinde yeterli düzeyde bilimsel çalışma yapılmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, with the widespread use of computers in working environments, the use of screened tools has increased directly. Screened tools include not only computers but also various technological devices such as industrial systems, cameras, calculators, radio television broadcasting devices and even cell phones, which are now indispensable. There are many factors that have a serious negative impact on human health that are not appropriate during the use of screen devices. These problems are the basis of occupational diseases such as musculoskeletal disorders, back pain and eye strain. As a result of these concerns, the EU enacted the“Directive 90/270/EEC on Minimum Health and Safety Requirements for Work with Display Screen Devices”without wasting time. In the process of harmonization with the European Union, our country has also enacted the“Regulation on Health and Safety Measures in Working with Display Screen Devices”as an equivalent regulation. In this study, first of all, working with screen devices and possible health problems that may be encountered in these studies and the minimum requirements that should be accompanied by them are mentioned. In addition to this, it has been seen that there is not enough scientific studies on these two regulations within the borders of our country.