Ergonomik risk etmenlerinin ofis ortamında iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of ergonomic risk factors in terms of occupational health and safety in the office environment
- Tez No: 1010019
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışma, ofis ortamlarında ergonomik risk etmenlerinin iş sağlığı ve güvenliği üzerindeki etkilerini çok boyutlu bir yaklaşımla incelemeyi amaçlamaktadır. Ofislerde yaygın olarak karşılaşılan fiziksel, çevresel ve psikososyal risklerin; çalışanların sağlık durumu, iş performansı ve genel refahı üzerindeki yansımaları değerlendirilmiştir. Ergonomik açıdan uygun olmayan çalışma koşullarının, özellikle kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları, görsel yorgunluk, zihinsel tükenmişlik ve stres düzeylerinde artışa neden olduğu literatür bulguları çerçevesinde ele alınmıştır. Araştırma kapsamında; çalışma alanlarının ergonomik tasarımı, oturma düzeni, ekranlı araçlarla çalışma koşulları, aydınlatma, havalandırma, gürültü, iklimlendirme ve renk kullanımı gibi çevresel faktörler iş sağlığı ve güvenliği perspektifinden analiz edilmiştir. Bunun yanı sıra, tekrarlayan hareketler ve uzun süreli statik duruşların çalışan sağlığı üzerindeki etkileri incelenmiş; ergonomik risklerin azaltılmasına yönelik önleyici ve iyileştirici uygulamalara yer verilmiştir. Psikososyal risk etmenleri kapsamında ise iş yükü, mola düzeni, stres yönetimi ve destekleyici çalışma ortamlarının önemi vurgulanmıştır. Çalışmada ayrıca ofis ortamlarında acil durum yönetimi, yangın güvenliği, ilkyardım olanakları ve çalışanlara yönelik iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin önemi değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, ergonomik ilkelere uygun biçimde düzenlenmiş ofis ortamlarının çalışanların sağlığını koruduğunu, iş kazaları ve meslek hastalıklarının görülme sıklığını azalttığını ve buna bağlı olarak iş verimliliğini artırdığını ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, yasal mevzuata uyumlu ve ergonomi temelli iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının hem çalışan memnuniyeti hem de işletmelerin sürdürülebilirliği açısından kritik bir role sahip olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of ergonomic risk factors in office environments on occupational health and safety using a multidimensional approach. The reflections of physical, environmental, and psychosocial risks commonly encountered in offices on the health status, work performance, and general well-being of employees have been evaluated. Ergonomically unsuitable working conditions have been addressed within the framework of literature findings, particularly those causing musculoskeletal disorders, visual fatigue, mental exhaustion, and increased stress levels. Within the scope of the research, environmental factors such as the ergonomic design of work areas, seating arrangements, working conditions with screen-based tools, lighting, ventilation, noise, climate control, and colour use were analysed from an occupational health and safety perspective. In addition, the effects of repetitive movements and prolonged static postures on worker health were examined, and preventive and remedial practices aimed at reducing ergonomic risks were included. Within the scope of psychosocial risk factors, the importance of workload, break schedules, stress management, and supportive work environments has been emphasized. The study also evaluated the importance of emergency management, fire safety, first aid facilities, and occupational health and safety training for employees in office environments. The findings reveal that office environments designed in accordance with ergonomic principles protect employee health, reduce the incidence of occupational accidents and diseases, and consequently increase work productivity. In conclusion, it is assessed that occupational health and safety practices based on ergonomics and compliant with legal regulations play a critical role in both employee satisfaction and the sustainability of businesses.