Hastanelerde iş sağlığı güvenliği ve meslek hastalıkları
Occupational health and safety and occupational diseases in hospitals
- Tez No: 1000753
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Halk Sağlığı, Emergency and First Aid, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, İstanbul'un Esenyurt ilçesinde bulunan Reyap Hastanesi örneğinde, hastanelerde iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının mevcut durumunu, risk faktörlerini ve alınması gereken önleyici tedbirleri Finne-Kinney risk değerlendirme yöntemi çerçevesinde incelemektedir. Çalışmada, hastane çalışanlarının karşılaştığı kesici-delici alet yaralanmaları, biyolojik, kimyasal, radyasyon, ergonomik ve psiko-sosyal riskler detaylı olarak ele alınmış; bu risklerin, çalışan sağlığı, iş verimliliği ve kurum performansı üzerindeki olumsuz etkileri tartışılmıştır. Elde edilen bulgular, iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesinde risk değerlendirmelerinin sistematik yapılmasının önemini ortaya koyarken, mevcut İSG uygulamalarının yetersizliklerini de gözler önüne sermiştir. Bu bağlamda, çalışanların korunmasına yönelik eğitim programları, kişisel koruyucu donanım kullanımının artırılması, ergonomik düzenlemeler ve psikososyal destek mekanizmalarının geliştirilmesi gibi stratejik önlemler önerilmiştir. Çalışmanın sonuçları, hastane işletmelerinde iş sağlığı ve güvenliğinin güçlendirilmesinin, sadece çalışanların yaşam kalitesini iyileştirmekle kalmayıp, kurumun ekonomik verimliliğine de olumlu katkılar sağlayacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the current status of occupational health and safety practices in hospitals, risk factors and preventive measures to be taken within the framework of Finne-Kinney risk assessment method in the case of Reyap Hospital in Esenyurt district of Istanbul. In the study, sharps injuries, biological, chemical, radiation, ergonomic and psycho-social risks faced by hospital employees are discussed in detail; the negative effects of these risks on employee health, work efficiency and organizational performance are discussed. The findings reveal the importance of systematic risk assessments in the prevention of occupational accidents and occupational diseases, as well as the inadequacies of current OHS practices. In this context, strategic measures such as training programs for the protection of employees, increasing the use of personal protective equipment, ergonomic arrangements and the development of psychosocial support mechanisms were suggested. The results of the study show that strengthening occupational health and safety in hospital enterprises will not only improve the quality of life of employees, but will also contribute positively to the economic efficiency of the organization.