Donör spesifik antikor varlığının doğal öldürücü hücre yüzeyinde NKG2D etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of donor-specific antibody presence on NKG2D expression on natural killer cell surface
- Tez No: 1000795
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLKAY BAŞTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Transplantasyon İmmünolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Donör Spesifik Antikor (DSA) varlığının doğal öldürücü (NK) hücre yüzey molekül ekspresyonu, fenotipik alt grup dağılımı ve fonksiyonel sitokin yanıtı üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. DSA, transplant immünolojisinde özellikle antikor aracılı rejeksiyon süreçlerinde merkezi rol oynamaktadır. Bununla birlikte DSA'nın yalnızca adaptif immün yanıtı değil, doğuştan gelen immün sistemin önemli efektör hücrelerinden olan NK hücreler üzerindeki etkileri henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Tez çalışmasında, sağlıklı olduğu bilinen bir gönüllüden elde edilen tam kan örneğinden izole edilen lenfositler; Fosfat Tamponlu Salin (PBS) ilave edilen kontrol grubu ve DSA pozitif serum ilave edilen deney grubu olmak üzere iki ana gruba ayrılmıştır. Belirlenen zaman noktalarında (0, 6 ve 24. saatlerde) akan hücre ölçer yöntemi ile NK hücre yüzey reseptörleri (CD16, CD56, NKG2D) ve fenotipik alt gruplar (CD56dimCD16bright, CD56dimCD16dim, CD56dimCD16-) analiz edilmiştir. Ayrıca hücre kültür süpernatantlarında HLA-G ve IFN-γ düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. Elde edilen bulgular, DSA varlığında NK hücre aktivasyon reseptörlerinde belirgin değişiklikler olduğunu göstermiştir. Özellikle NKG2D ve CD16 ekspresyonunda zamana bağlı belirgin azalma saptanmış, sitotoksik kapasitesi yüksek CD56dimCD16bright alt grubunun oranında gerileme ve CD16 düşük/negatif fenotiplere kayış izlenmiştir. Buna paralel olarak NK hücre süpernatantlarında IFN-γ düzeylerinde erken dönemde azalma eğilimi gözlenmiş, HLA-G düzeylerinde ise zamana bağlı dinamik değişimler saptanmıştır. Bu bulgular birlikte değerlendirildiğinde, DSA varlığının NK hücre fenotipini ve fonksiyonel kapasitesini modüle ettiği, özellikle aktivasyon reseptör repertuarında baskılanmaya ve sitotoksik alt grup dağılımında yeniden düzenlenmeye yol açtığı görülmektedir. Çalışma sonuçları, DSA'nın yalnızca humoral immün yanıtın bir göstergesi olmadığını, aynı zamanda doğuştan gelen immün sistem üzerinde doğrudan immünomodülatör etkiler oluşturabileceğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, DSA varlığında NK hücre yüzey molekül ekspresyonunda ve fonksiyonel yanıtında meydana gelen değişimler, alloimmün süreçlerin daha karmaşık ve çok katmanlı bir immün düzenleme mekanizması içerdiğini düşündürmektedir. Bu bulgular, transplant immünolojisinde NK hücrelerin rolüne ilişkin yeni mekanistik bakış açıları sunmakta ve gelecekteki tanısal ve terapötik yaklaşımlar açısından potansiyel önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of donor-specific antibodies (DSA) on natural killer (NK) cell surface molecule expression, phenotypic subset distribution, and functional cytokine responses. DSA play a central role in transplantation immunology, particularly in antibody-mediated rejection processes. However, the effects of DSA not only on adaptive immune responses but also on innate immune effector cells, especially NK cells, have not yet been fully elucidated. In this thesis study, lymphocytes isolated from a peripheral whole blood sample obtained from a healthy volunteer were divided into two main groups: a control group supplemented with phosphate-buffered saline (PBS) and an experimental group supplemented with DSA-positive serum. At predetermined time points (0, 6, and 24 hours), NK cell surface receptors (CD16, CD56, NKG2D) and phenotypic subsets (CD56dimCD16bright, CD56dimCD16dim, CD56dimCD16-) were analyzed by flow cytometry. In addition, HLA-G and IFN-γ levels in cell culture supernatants were measured using the ELISA method. The findings demonstrated significant alterations in NK cell activation receptor expression in the presence of DSA. Notably, time-dependent decreases in NKG2D and CD16 expression were observed, accompanied by a reduction in the cytotoxic CD56dimCD16bright subset and a shift toward CD16 low/negative phenotypes. Parallel to these phenotypic changes, an early decrease in IFN-γ levels was detected in NK cell supernatants, while dynamic time-dependent changes were observed in HLA-G levels. Taken together, these findings indicate that the presence of DSA modulates NK cell phenotype and functional capacity, particularly by suppressing activation receptor expression and inducing redistribution of cytotoxic NK cell subsets. The results suggest that DSA are not merely markers of humoral immune responses but may also exert direct immunomodulatory effects on the innate immune system. In conclusion, alterations in NK cell surface molecule expression and functional responses in the presence of DSA support the concept that alloimmune processes involve complex and multilayered immune regulatory mechanisms. These findings provide novel mechanistic insights into the role of NK cells in transplantation immunology and may have potential implications for future diagnostic and therapeutic strategies.