Bazı fiziksel risk etmenlerinin mobilya üretim sektöründe farklı işletme ölçeği düzeyinde incelenmesi: Bursa ili örneği
Examination of some physical risk factors at different business scale levels in the furniture production sector: The example of Bursa province
  1. Tez No: 1000796
  2. Yazar: ERHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED SAİD FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Mobilya endüstrisi sektörü, yüksek düzeyde katma değer oluşturma potansiyeline karşın iş sağlığı ve güvenliği açısından önemli riskler taşımaktadır. Bu araştırmada, Türkiye mobilya endüstrisinde önemli payı bulunan Bursa ili özelinde olmak üzere mikro, küçük ve orta ölçekli mobilya işletmeleri çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Çalışma, her bir işletme ölçeği düzeyinde 10 farklı işletme olmak üzere toplam 30 işletmede gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, her bir işletme düzeyinde kullanılmakta olan makineler ve üretim hatları için gürültü, titreşim, toz ve aydınlatma fiziksel risk faktörlerine ilişkin veriler, farklı değişkenler bazında yerinde ölçüm yöntemiyle kayıt altına alınmıştır. Ulaşılan veriler, işletme ölçeği, üretim hattı, ölçüm konumu, makinelerin boşta veya yükte olma durumu ve kullanılan makine değişkenlerine göre fiziksel risk sınır değerleri ve değişkenlerin birbirine göre istatiksel düzeyde anlamlı farklılaşması yönünden analizlere tabi tutulmuştur. Elde edilen sonuçlar, gürültü düzeyi bakımında en riskli işletme grubunun küçük ölçekli işletmeler olduğunu ortaya koymuştur. Diğer yandan, üretim hattı bakımından marangozhane hattı riskli bulunurken, riskin özellikle tespit edilen 5 farklı makine düzeyinde yüksek olduğu belirlenmiştir. Titreşim düzeyi bakımından en riskli işletme grubu mikro ölçekli işletmeler olarak belirlenmiştir. Titreşim yönünden riski en yüksek üretim hatları marangozhane ve döşeme hattı olarak tespit edilmiştir. Makine ölçeğinde, 10 farklı makine titreşim bakımından en riskli makineler olarak öne çıkmıştır. Çalışma sonuçları, orta ölçekli işletmelerin toz bakımından en yüksek düzeyde risk barındırdığını göstermiştir. Üretim hatları arasında boyahane ve marangozhane en riskli hatlar olarak öne çıkmıştır. İşyeri ortamına yayılan toz miktarı bakımından 13 farklı makine en yüksek riskli makineler olarak belirlenmiştir. Diğer yandan, işletme ölçeğinin büyümesi ile işletmede ölçülen aydınlatma düzeyi arasında doğrusal bir ilişkinin bulunduğu tespit edilmiştir. Makine bazında en düşük aydınlatma düzeyinde 13 farklı makinenin bulunduğu görülmüştür. Sonuçlar, mobilya endüstrisi sektöründe fiziksel risk faktörlerine yönelik daha fazla önlem alınması gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Despite its potential to create high levels of added value, the furniture industry poses significant risks in terms of occupational health and safety. This study focused on micro, small, and medium-sized furniture businesses, particularly those in Bursa, a province that holds a significant share of the Turkish furniture industry. The study was conducted in a total of 30 businesses, with 10 different businesses at each business level. Data on physical risk factors for noise, vibration, dust, and lighting were recorded using on-site measurements for the machines and production lines used at each business level, based on various variables. The data were analyzed for physical risk limit values and statistically significant differences between variables based on business size, production line, measurement location, whether the machines were idle or loaded, and the machinery used. The results revealed that small-scale businesses were the riskiest group in terms of noise levels. Furthermore, the carpentry line was found to be at risk in terms of production lines, and the risk was particularly high for five different machine types. Micro-scale businesses were identified as the riskiest group in terms of vibration levels. The carpentry and flooring lines were identified as the production lines with the highest risk of vibration. On a machine-by-machine basis, 10 different machines were identified as the most at-risk machines in terms of vibration. The study results showed that medium-sized businesses pose the highest risk of dust. Among the production lines, the paint shop and the carpentry shop were identified as the riskiest. Thirteen different machines were identified as the highest-risk machines in terms of the amount of dust emitted into the workplace. Furthermore, a linear relationship was found between the growth of the business scale and the lighting level measured at the business. Thirteen different machines were found to have the lowest lighting levels on a per-machine basis. The results indicated that further measures should be taken to address physical risk factors in the furniture industry.