Deneysel periodontitis oluşturulmuş ratlarda sistemik ursodeoksikolik asit uygulamasının periodontal dokular üzerine etkisi
Effect of systemic ursodeoxycolic acid application on periodontal tissues in rats with experimental periodontitis
- Tez No: 1000803
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL MARAKOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Periodontitiste konak yanıtının anlaşılmasıyla çalışmacılar enflamatuar cevabı çözmeye, odaklanmışlardır. Enflamasyonun çözülmesi için pek çok ilaç denemesi yapılmıştır. Ancak hiçbiri bunu tam anlamıyla çözmede başarılı olamamışlardır. Bu çalışmada anti-enflamatuvar yanıtı bilinen ancak periodonsiyum için daha önce yalnızca hücre çalışması yapılan Ursodeoksikolik Asit'in deneysel periodontitis oluşturulmuş ratlarda sistemik kullanımının periodonsiyum üzerine tedavi edici ve koruyucu etkisi araştırıldı. Otuz sekiz adet Wistar Albino cinsi erkek rat kontrol grubu 6, diğer gruplar 8 adet olmak üzere rastgele 5 gruba ayrıldılar. Gruplar; kontrol grubu (Grup 1), ilk 10 gün periodontitis geçirip 10.günde ligatürleri alınan ve 30 gün bekleyen grup (Grup 2), ilk 10 gün periodontitis geçirip 30 gün sistemik UDCA uygulanması (Grup 3), son 10 gün periodontitis geçiren grup (Grup 4) ve ilk 30 gün sistemik UDCA alıp son 10 gün periodontitis olan grup (Grup 5)'tur. Grup 2 ve 3'te tedavi edici etki değerlendirilirken, Grup 4 ve 5'te koruyucu etki değerlendirildi. Deneysel periodontitis oluşturmak için maksiller 2.molar dişlere 3-0 ipek sütur atıldı. Ligatürler 10. günde alındı. İlaç verilen gruplar için her gün aynı saatte 20 mg/kg/gün olacak şekilde UDCA 50ml salinde çözeltilerek gavaj şeklinde uygulandı. 40. Gün sonunda tüm ratlar sakrifiye edildi ve maksillaları alındı. Ardından maksillalar histolojik ölçümler için Selçuk Üniversitesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı'na alındı. Histolojik ölçümlerde kemik seviyesi, IL-1β, IL-10, RANKL, OPG ve PCNA Image J programı kullanılarak tespit edildi. Tedavi edici etkinin gözlemlendiği 1.2. ve 3. Gruplarda IL-1β'yla RANKL 1. Gruba göre 2. ve 3. grup anlamlı derecede yüksekken, 2. Grup 3. Gruptan anlamlı derecede daha yüksek görüldü. IL-10'la OPG 1. Gruba göre 2. ve 3. grup anlamlı derecede yüksekken, 3. Grup 2. Gruptan anlamlı derecede daha yüksek görüldü. PCNA 1. Grup'la 3. Grup arasında anlamlı fark görüldü. Koruyucu etkinin gözlemlendiği 1.4. ve 5. Gruplarda IL-1β 'la RANKL 4.grubun artışı diğer gruplara göre daha anlamlıydı. PCNA 1.grup'la 4 ve 5 arasında anlamlı fark görüldü. OPG 5.grupta 1. ve 4.'ye göre anlamlı artış gösterdi. IL-10 5 ve 4. Grup 1'e göre anlamlı artmış. 5 de 4'e göre anlamlı artmıştı. Bu sonuçlara bakıldığında sistemik UDCA uygulamasının deneysel periodontitis oluşturulmuş ratlarda anti-enflamatuvar etkisi açıkça gözlenmektedir. Ancak sistemik UDCA uygulamasının periodonsiyum üzerinde etkisini incelemek için daha ileri çalışmalara ihtiyaç duyduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
With the understanding of the host response in periodontitis, researchers focused on unraveling the inflammatory response. Many drug trials have been conducted to resolve inflammation. However, none of them have been successful in solving it completely. In this study, the therapeutic and protective effects of the systemic use of Ursodeoxycholic Acid on the periodontium in rats with experimental periodontitis, whose anti-inflammatory response is known, but only cell studies were performed for the periodontium, were investigated. Thirty-eight Wistar Albino male rats were randomly divided into 5 groups, 6 in the control group and 8 in the other groups. Groups; the control group, the group that had periodontitis for the first 10 days and had their ligatures removed on the 10th day and waited for 30 days, the group that had periodontitis for the first 10 days and applied systemic UDCA for 30 days, the group that had periodontitis for the last 10 days, and the group that had systemic UDCA for the first 30 days and had periodontitis for the last 10 days. While the therapeutic effect was evaluated in Groups 2 and 3, the protective effect was evaluated in Groups 4 and 5. To create experimental periodontitis, 3-0 silk sutures were placed on the maxillary second molars. Ligatures were removed on day 10. For the drug-administered groups, 20 mg/kg/day UDCA was dissolved in 50 ml of saline and administered as gavage at the same time every day. At the end of the 40th day, all rats were sacrificed and their maxillae were removed. Then, the maxillae were taken to Selçuk University Histology and Embryology Department for histological measurements. Bone level in histological measurements, IL-1β, IL-10, RANKL, OPG and PCNA; It was detected using the Image J program. In the first, second and third Groups where the therapeutic effect was observed, IL-1β and RANKL were significantly higher in the second and third groups compared to the first Group, while the second Group was significantly higher than the third Group. While the OPG with IL-10 was significantly higher in the second and third groups compared to the first Group, the third Group was found to be significantly higher than the second Group. There was a significant difference between the PCNA first group and the third group. In the first, fourth and fifth groups where the protective effect was observed, the increase of IL-1β and RANKL in the fourth group was more significant than the other groups. There was a significant difference between the PCNA first group and the fourth and fifth groups. OPG showed a significant increase in the fifth group compared to the first and fourth groups. IL-10 fifth and fourth group increased significantly compared to the first. The fifth also increased significantly compared to the fourth. Considering these results, the anti-inflammatory effect of systemic UDCA administration in rats with experimental periodontitis is clearly observed. However, it was concluded that further studies are needed to examine the effect of systemic UDCA administration on the periodontium.