Deneysel olarak periodontitis oluşturulmuş ratlarda melatoninin psikolojik stres ilişkili periodontal doku yıkımı üzerine önleyici etkileri
Preventive effects of melatonin on psychological stress-related periodontal tissue destruction in rats with experimental periodontitis
  1. Tez No: 693716
  2. Yazar: SEMİH ALPEREN BOSTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ KÖSE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Deneysel Olarak Periodontitis Oluşturulmuş Ratlarda Melatoninin Psikolojik Stres İlişkili Periodontal Doku Yıkımı Üzerine Önleyici Etkileri Amaç: Bu hayvan çalışmasının iki temel amacı stres ilişkili periodontitisin periodontal yapı üzerine muhtemel etkileri ile sistemik melatonin uygulamasının önleyici etkinliğini kapsamlı olarak araştırmak idi. Materyal ve Metod: 48 erkek Sprague-Dawley rat rastgele altı gruba ayrıldı: kontrol, restraint stres (S), deneysel periodontitis (Dp), restraint stres-deneysel periodontitis (S-Dp), restraint stres-melatonin (S-Mel), restraint stres-deneysel periodontitis-melatonin (S-Dp-Mel). Periodontitis, sağ-sol alt 1.molar dişlerin boyunlarına sub-paramarjinal pozisyonda 3.0 ipek sütur yerleştirilmesi ve süturun yerinde 5 hafta süre ile muhafazası yoluyla indüklendi. Ligatürleme ile eş zamanlı olarak restraint stres uygulandı. Ligatürleme ve restraint stres uygulamalarını takip eden 21. günden başlayarak intraperitoneal olarak melatonin ve taşıyıcı (Kontrol, S, Dp, S-Dp grupları) uygulamaları (10 mg/vücut ağırlığı/gün, 14 gün) gerçekleştirildi. Çalışmanın 42. gününde tüm gruplara açık alan testi uygulandı. Ratların ötenazisi öncesi serum örnekleri, ötenaziyi takiben mandibular doku örnekleri alındı. Periodontal kemik kaybı histolojik kesitlerle ölçüldü. Serum örneklerinde kortikosteron seviyeleri ölçüldü. Sağ mandibular doku örneklerinde histopatolojik ve immünohistokimyasal (RANKL, OPG), sol mandibular doku örneklerinde ise biyokimyasal (MDA, GSH, TOD, TAOK, OSİ, IL-1β, IL-10, IL-1ß / IL-10,MMP-8, MMP-9 seviyeleri) değerlendirmeler yapıldı.
Özet (Çeviri)
Preventive Effects Of Melatonin On Psychological Stress-Related Periodontal Tissue Destruction In Rats With Experimental Periodontitis Objective: The two main goals of this animal study were to exhaustively investigate the possible effects of stress-related periodontitis on periodontal structure and the preventive effectiveness of systemic melatonin administration. Materials and Method: 48 male Sprague-Dawley rats were randomly divided into six groups: control, restraint stress (S), experimental periodontitis (Dp), restraint stressexperimental periodontitis (S-Dp), restraint stress-melatonin (S-Mel), restraint stressexperimental periodontitis-melatonin (S-Dp-Mel). Periodontitis was induced by placing 3.0 silk sutures on the necks of the right-left mandibular first molars in a sub-paramarginal position and keeping the suture in place for 5 weeks. Restraint stress was applied concurrently with ligation. Starting from the 21st day following the ligature and restraint stress applications, intraperitoneal melatonin and carrier (Control, S, Dp, S-Dp groups) applications (10 mg/body weight/day, 14 days) were performed. On the 42nd day of the study, open field test was applied to all groups. Serum samples were taken before euthanasia of rats, and mandibular tissue samples were taken following euthanasia. Periodontal bone loss was measured by histological sections. Corticosterone levels were measured in serum samples. Histopathological and immunohistochemical (RANKL, OPG) in right mandibular tissue samples, biochemical (MDA, GSH, TOD, TAOK, OSI, IL-1β, IL 10, IL-1ß / IL-10, MMP-8, MMP-9 levels) in left mandibular tissue samples evaluations were made.