Kadın duygusu, seyyale, sıyanet mecmualarının transkripsiyon ve değerlendirmesi
The transcription and evaluation of the periodicals kadin duygusu, seyyale, siyanet
- Tez No: 1000814
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Seyyale, Kadın Duygusu ve Sıyanet dergileri, II. Meşrutiyet devrinde ortaya çıkmış ve Osmanlı toplumunun önemli bir figürü olan kadınların konumlarına değinen ve bu noktada kadınların yerini tartışmaya açan önemli dergilerdendir. Kadınların toplumdaki konumu hakkında fikir üretmeye çalışan bu dergiler, kadınların aile içindeki konumunun yanı sıra ahlak, eğitim ve kamusal alandaki rollerine de değinmiştir. Ayrıca bu dergilerin ayrı ayrı özelliklerinin olduğunu söyleyebiliriz. Kadın Duygusu, kadın bireyinin duygularına, iç dünyasına ve psikoloji durumuna değinirken Seyyale dergisi ise modernleşen toplumun içinde kadının rolüne dikkat çekmiştir. Bununla beraber kadın kimliği ele alınarak sosyal hayattaki varlığı sorgulanmaya başlanmıştır. Bir diğer önemli dergi olan Sıyanette de muhafazakâr bir ideolojide kadın figürünün dini ve ahlaki boyutu ele alınmıştır. Bu dergi her ne kadar birbirinden farklı özellikleri olsa da ana teması kadınlarla ilgilidir. Bu sayede kadın hareketlerine yön veren bu dergiler aynı zamanda devrin toplumsal yapısı yansıtılmıştır. Bu sebepten Seyyale, Kadın Duygusu ve Sıyanet dergileri kadınların sesini duyurabilmeleri açısından son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
Seyyale, Kadın Duygusu, and Sıyanet were significant magazines that emerged during the Second Constitutional Era, addressing the position of women-an important figure in Ottoman society-and opening discussions on their role. These periodicals, which sought to generate ideas regarding women's status in society, discussed not only women's position within the family but also their roles concerning morality, education, and participation in the public sphere. Moreover, each magazine possessed distinct characteristics. Kadın Duygusu focused on the emotions, inner world, and psychological states of individual women, while Seyyale emphasized the role of women within a modernizing society, questioning their presence and identity in the social sphere. Meanwhile, Sıyanet, another prominent publication, approached the figure of women from a religious and moral perspective within a more conservative ideology. Although these magazines differed in their specific focuses, their central theme remained women and their societal role. Thus, by shaping women's movements, these magazines also reflected the broader social structure of the era. For this reason, Seyyale, Kadın Duygusu, and Sıyanet are of great importance in terms of enabling women to make their voices heard.