Pediatrik kardiyomiyopati olgularında serum malondialdehit düzeyleri: Oksidatif stresin rolü
Serum malondialdehyde levels in pediatric cardiomyopathy patients: The role of oxidative stress
- Tez No: 1000815
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Kardiyomiyopatiler, çocukluk çağında nadir görülmekle birlikte ciddi morbidite ve mortalite ile seyreden, kalp kasının yapısal ve fonksiyonel bozukluklarıyla karakterize önemli bir hastalık grubudur. Hastalığın patogenezinde; genetik faktörler, miyokardiyal hasar, nörohormonal aktivasyon ve oksidatif stresin rolü giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Lipid peroksidasyonunun son ürünü olan malondialdehit (MDA), oksidatif stresin en yaygın kullanılan biyobelirteçlerinden biri olup miyokard dokusundaki hasarın dolaylı bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Kardiyomiyopati tanılı çocuklarda oksidatif stres yükünün serum MDA düzeyleri üzerinden değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Profesör Doktor Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları kliniğinde, kardiyomiyopati tanısı konulan 24 pediatrik hastadan oluşan bir çalışma grubu ile kardiyak, metabolik veya sistemik hastalığı bulunmayan, büyüme-gelişmesi normal olan 50 sağlıklı çocuktan oluşan kontrol grubunu içeren tanımlayıcı ve karşılaştırmalı bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Her iki gruptan elde edilen kan örneklerinde; serum MDA, BNP, ALT, AST, CRP, ferritin ve laktat düzeyleri analiz edilmiş; ek olarak EKG ve ekokardiyografi bulguları da değerlendirilmiştir. Kardiyak fonksiyon değerlendirmesinde ejeksiyon fraksiyonu (EF), kısalma fraksiyonu (KF) ve QTc süreleri baz alınmıştır. İstatistiksel analizler, NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunda MDA düzeylerinin kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmiştir. Yapılan lojistik regresyon analizinde MDA yüksekliğinin kardiyomiyopati varlığı ile ilişkili bağımsız bir belirteç olduğu saptanmıştır (p=0,003). ROC analizinde MDA için AUC 0,736 bulunmuş; >12,34 nmol/mL kestirim noktasında duyarlılık %58,33, özgüllük %86,24 ve LR(+) 4,17 olarak hesaplanmıştır. MDA değerleri ile yaş, EF, KF, ALT, AST, BNP, CRP ve diğer birçok biyokimyasal parametre arasında anlamlı korelasyon saptanmamış; tüm gruplarda MDA düzeyleri ile QTc süreleri arasında anlamlı pozitif korelasyon bulunmuştur. Kontrol grubunda MDA–CRP arasında pozitif, çalışma grubunda MDA–ALT arasında negatif korelasyon gözlenmiştir. Kardiyomiyopati grubunda EF ve KF düşük; QTc süresi, EKG'de patolojik bulgu sıklığı, ALT ve BNP düzeyleri yüksek saptanmış; AST, CRP, sedimantasyon, ferritin, lenfosit, nötrofil ve laktat düzeylerinde anlamlı farklılık bulunmamıştır. Sonuç olarak, bu çalışma çocukluk çağı kardiyomiyopatilerinde oksidatif stresin önemli bir rol oynadığını ortaya koymakta, doğrulamakta ve serum MDA düzeylerinin, hastalığın tespiti ve kardiyak elektrofizyolojik etkilerinin öngörülmesinde değerli bir biyobelirteç niteliği taşıdığını göstermektedir. Elde edilen bulgular, çocukluk çağı kardiyomiyopatilerinin patofizyolojisinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamakta ve gelecekte yapılacak çalışmalar için önemli bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cardiomyopathies are a group of important diseases characterized by structural and functional abnormalities of the myocardium, which are rare in childhood but associated with significant morbidity and mortality. In their pathogenesis, genetic factors, myocardial injury, neurohormonal activation, and oxidative stress have gained increasing importance. Malondialdehyde (MDA), the end product of lipid peroxidation, is one of the most commonly used biomarkers of oxidative stress and is accepted as an indirect indicator of myocardial damage. This study aimed to evaluate oxidative stress burden in children with cardiomyopathy by measuring serum MDA levels. This descriptive and comparative study was conducted at the Department of Pediatrics, Istanbul Medeniyet University Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital, and included a study group of 24 pediatric patients diagnosed with cardiomyopathy and a control group of 50 healthy children with normal growth and development and no cardiac, metabolic, or systemic disease. In blood samples obtained from both groups, serum MDA, BNP, ALT, AST, CRP, ferritin, and lactate levels were analyzed; additionally, ECG and echocardiographic findings were evaluated. Cardiac function assessment was based on ejection fraction (EF), fractional shortening (FS), and QTc intervals. Statistical analyses were performed using NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA). MDA levels were found to be significantly higher in the study group compared with the control group. Logistic regression analysis demonstrated that elevated MDA was an independent indicator associated with the presence of cardiomyopathy (p=0.003). In ROC analysis, the AUC value for MDA was 0.736; at a cutoff value of >12.34 nmol/mL, sensitivity was 58.33%, specificity 86.24%, and LR(+) 4.17. No significant correlations were found between MDA levels and age, EF, FS, ALT, AST, BNP, CRP, or many other biochemical parameters; however, a significant positive correlation was observed between MDA levels and QTc duration across all groups. A positive correlation between MDA and CRP was observed in the control group, whereas a negative correlation between MDA and ALT was found in the study group. In the cardiomyopathy group, EF and FS were lower, while QTc duration, frequency of pathological ECG findings, ALT, and BNP levels were higher; no significant differences were found in AST, CRP, sedimentation, ferritin, lymphocyte, neutrophil, or lactate levels. In conclusion, this study demonstrates that oxidative stress plays an important role in childhood cardiomyopathies and shows that serum MDA levels may serve as a valuable biomarker for disease detection and for predicting cardiac electrophysiological effects. These findings contribute to a better understanding of the pathophysiology of pediatric cardiomyopathies and provide an important basis for future studies.