الاختلافات التفسيرية بين مفسري القرن السابع الهجري سورة الحج أنموذجاً / جمعاً ودراسة
Hicrî yedinci yüzyıl müfessirleri arasındaki tefsir farklılıkları, model/toplama ve çalışma olarak Hac Suresi
- Tez No: 794063
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez önsöz ve iki bölümden oluşmaktadır : Birinci bölümde tezin terimlerini ele aldım, iki araştırmadan oluşur, ihtilaf ve tefsir tarifini yaptım, tefsircilerin ihtilaf nedenlerini beyan ettim, Yedinci hicri yüz yılın tefsircilerin tercümesini yaptım. İkinci bölümde ise Hac süresini tanıttım ve Yedinci hicri yüz yılın tefsircilerin ihtilaf konularını ele aldım, en son sonuçlara yer verdim. Bu araştırmada tefsirciler arasında ihtilafın gerçek olduğunu ve iki şekilde olduğu sonucuna vardım, bunlardan biri çelişkisi olmayan ihtilaf, ikincisi ise gerçek çelişkili fark, tefsir ihtilafını araştırmak, doğru sözleri açıklamak ve en doğrusunu tespit etmek, tefsir kitaplarını kötü sözlerden arındırmanın en güzel yoludur.
Özet (Çeviri)
The letter included an introduction. In the first chapter, I dealt with: the definition of research terms, and it included a topic. I explained in them the definition of difference and interpretation and explained the reasons for the difference of interpreters, and I translated the interpreters of the seventh century AH. As for the second chapter, it focused on introducing Surat Al-Hajj, and dealt with it? Through this research, it became clear to me that the difference between the commentators is indeed real and that it denotes one of two aspects. One of them is a difference of diversity that does not contain any contradiction, and it is predominant in the interpretations of the seventh century AH, and the second is a real contradictory difference. It also appeared to me that studying the difference in interpretation, clarifying the correct sayings, and identifying the most correct ones is the best way to purify the books of interpretation from poor sayings, weak narrations, and abnormal issues.