Hukukun üstünlüğü ve gelir dağılımı ilişkisi: Ampirik analiz
The relationship between rule of law and income distribution: Empirical analysis
  1. Tez No: 1000836
  2. Yazar: MUHAMMET SAİT BOZİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT USTAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Ekonometri, Hukuk, Economics, Econometrics, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, hukukun üstünlüğü ile gelir dağılımı arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. Çalışmada, farklı gelir gruplarına ait 96 ülkenin 2012-2021 dönemi verileri kullanılarak panel veri analizi yapılmıştır. Hukukun üstünlüğü, yolsuzluk, sivil adalet ve diğer yasal değişkenlerin gelir dağılımı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, hukukun üstünlüğünün gelir dağılımını iyileştirme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Özellikle, yolsuzluğun azalması ve sivil adaletin güçlendirilmesi, gelir eşitsizliğinin azalmasına katkı sağlamaktadır. Çalışmada sabit etkiler ve tesadüfi etkiler modelleri kullanılarak yapılan analizler, hukukun üstünlüğünün gelir eşitsizliği üzerindeki etkilerini ortaya koymaktadır. Hausman testi sonuçlarına göre sabit etkiler modelinin tercih edilmesi, değişkenlerin birimlere özgü etkilerinin daha iyi yakalanmasını sağlamaktadır. Temel bulgular şu şekildedir, hukukun üstünlüğü endeksindeki her %1'lik artış, en alt gelir dilimindeki payı %0.1 artırırken, en üst gelir dilimindeki payı %0.18 azaltmaktadır. Yolsuzluğun azalması, gelir eşitsizliğinin azaltılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Yolsuzluktaki her %1'lik azalma, en alt gelir dilimindeki payı %0.03 artırırken, en üst gelir dilimindeki payı %0.04 azaltmaktadır. Sivil adaletin güçlendirilmesi, gelir dağılımını daha adil hale getirmektedir. Sivil adaletteki her %1'lik artış, en alt gelir dilimindeki payı %0.04 artırırken, en üst gelir dilimindeki payı %0.07 azaltmaktadır. Bu bulgular, hukukun üstünlüğünün ekonomik adaleti sağlamada kritik bir rol oynadığını ve yasal reformların gelir dağılımını iyileştirmede etkili olabileceğini vurgulamaktadır. Ayrıca, yolsuzluğun kontrolü ve sivil adaletin erişilebilirliğinin artırılması, daha eşitlikçi bir gelir dağılımı için önemli faktörler olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma, hukukun üstünlüğü ile gelir dağılımı arasındaki karmaşık ilişkiye dair önemli bulgular sunmakta ve politikacılar ile karar vericiler için değerli bilgiler sağlamaktadır. Sonuçlar, hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesinin, sürdürülebilir ekonomik büyüme ve sosyal adaletin sağlanması için temel bir gereklilik olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the relationship between the rule of law and income distribution. The study utilizes panel data analysis of 96 countries from different income groups over the period 2012-2021. The effects of the rule of law, corruption, civil justice, and other legal variables on income distribution are examined. The findings indicate that the rule of law has the potential to improve income distribution. Specifically, reducing corruption and strengthening civil justice contribute to the reduction of income inequality. In the study, fixed effects and random effects models were used to analyze the impacts of the rule of law on income inequality. According to the results of the Hausman test, the fixed effects model was preferred, as it better captures the unit-specific effects of the variables. The key findings are as follows: a 1% increase in the rule of law index increases the share of the bottom 50% income group by 0.1%, while decreasing the share of the top 10% income group by 0.18%. Reducing corruption plays a significant role in decreasing income inequality. A 1% decrease in corruption increases the share of the bottom 50% by 0.03% and decreases the share of the top 10% by 0.04%. Strengthening civil justice makes income distribution more equitable. A 1% increase in civil justice increases the share of the bottom 50% by 0.04% and decreases the share of the top 10% by 0.07%. These findings highlight the critical role of the rule of law in achieving economic justice and suggest that legal reforms can be effective in improving income distribution. Additionally, controlling corruption and increasing the accessibility of civil justice are important factors for achieving a more equitable income distribution. This study provides significant insights into the complex relationship between the rule of law and income distribution, offering valuable information for policymakers and decision-makers. The results emphasize that strengthening the rule of law is essential for achieving sustainable economic growth and social justice.