Instagram kıskançlığı ile romantik güvensizlik ve bağlanma stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between instagram jealousy and romantic insecurity and attachment styles
  1. Tez No: 1000839
  2. Yazar: MİRAY ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET OSMAN KURTKAN KAPICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, Instagram kıskançlığı ile romantik güvensizlik arasındaki ilişkinin, yetişkin bağlanma stilleri ve Instagram kullanım özellikleri bağlamında nasıl yapılandığı incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, Instagram kıskançlığının romantik güvensizlikle bağlantısını ortaya koymak, bu ilişkide kaygılı ve kaçıngan bağlanmanın rolünü belirlemek ve Instagram kullanım süresi ile kullanım biçiminin bu süreçlere katkısını değerlendirmek olmuştur. Araştırma, ilişkisel tarama ve nedensel karşılaştırma desenlerinin birlikte kullanıldığı nicel bir çalışma olarak tasarlanmış; Türkiye'de yaşayan, romantik ilişkisi bulunan ve aktif Instagram kullanan 21–55 yaş aralığındaki 404 yetişkinden çevrim içi anket yoluyla veri toplanmıştır. Ölçümler Romantik İlişkilerde Sosyal Medya Kıskançlığı Ölçeği, İkili İlişkiler Güven Ölçeği ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II ile yapılmıştır. Bulgular, Instagram kıskançlığının romantik güvensizlikle orta düzeyde ve pozitif yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Kaygılı bağlanma düzeyi arttıkça hem Instagram kıskançlığı hem de romantik güvensizlik anlamlı biçimde yükselmiştir. Kaçıngan bağlanma Instagram kıskançlığı ile düşük düzeyde pozitif, romantik güvensizlikle ise zayıf düzeyde negatif ilişkilenmiştir. Instagram kullanım süresinin artması, hem Instagram kıskançlığı hem de romantik güvensizlik puanlarının yükselmesiyle ilişkilendirilmiş; buna karşın kullanım biçimine göre anlamlı bir farklılık belirlenmemiştir. Moderasyon analizinde, özellikle kaçıngan bağlanmanın Instagram kıskançlığı ile romantik güvensizlik arasındaki ilişkiyi güçlendiren bir düzenleyici değişken olarak işlev gördüğü saptanmıştır. Instagram kıskançlığının romantik güvensizlikle ilişkisi, bireylerin bağlanma örüntüleri ve platformda geçirdikleri zaman dikkate alınarak daha bütüncül biçimde anlaşılabilmiştir. Romantik ilişki sorunlarıyla başvuran birey ve çiftlerde sosyal medya kullanımının, özellikle de Instagram temelli kıskançlık süreçlerinin klinik değerlendirme ve müdahale programlarına sistematik biçimde dâhil edilmesi gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examined how Instagram jealousy and romantic distrust are structured within the framework of adult attachment styles and Instagram use characteristics. The main aim was to determine the association between Instagram jealousy and romantic distrust, to clarify the role of anxious and avoidant attachment in this relationship, and to evaluate the contribution of Instagram use duration and use type. The study was designed as quantitative research and employed correlational and group comparison analyses. Data were collected via an online survey from 404 adults aged 21–55 years, living in Türkiye, who were in a romantic relationship and active Instagram users. Instagram jealousy, romantic distrust and attachment dimensions were measured using the Social Media Jealousy in Romantic Relationships Scale, Dyadic Trust Scale and Experiences in Close Relationships-Revised. The findings showed a moderate and positive association between Instagram jealousy and romantic distrust. As anxious attachment increased, both Instagram jealousy and romantic distrust rose significantly. Avoidant attachment was weakly and positively related to Instagram jealousy and weakly and negatively related to romantic distrust. Longer daily Instagram use was associated with higher levels of both Instagram jealousy and romantic distrust, whereas no significant differences were found between passive, active and mixed use patterns. Moderation analysis indicated that especially avoidant attachment strengthened the relationship between Instagram jealousy and romantic distrust. In conclusion, the link between Instagram jealousy and romantic distrust could be understood more comprehensively when individuals' attachment patterns and time spent on the platform were taken into account. The results suggested that social media use, and particularly Instagram-based jealousy processes, should be systematically integrated into clinical assessment and intervention for individuals and couples presenting with romantic relationship difficulties. Future studies were recommended to examine the role of social media jealousy in relationship satisfaction, conflict and separation using longitudinal and dyadic research designs.