Romantik ilişkilerde sosyal medya bağımlılığının ve sosyal medya kıskançlığının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Examination of social media addiction and social media jealousy in romantic relationships according to various variables
  1. Tez No: 964812
  2. Yazar: EMEL SARIKAYA ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ İLGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Romantik ilişki yaşayan bireylerin sosyal medya bağımlılığının ve sosyal medya kıskançlığının çeşitli değişkenlere göre incelenmesinin amaçlandığı bu çalışmada sosyal medya bağımlılığı ve sosyal medya kıskançlığı arasındaki ilişki de incelenmiştir. İlişkisel tarama modelinde desenlenen bu çalışmada 18-35 yaş aralığındaki romantik ilişkisi olan 469 bireyden veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 programı ile analiz edilmiştir. Çalışmanın verileri normal dağılımdadır ve parametrik test tekniklerinden bağımsız örneklemlerde t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve korelasyon ile regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre katılımcıların sosyal medya bağımlılığı toplam puan ortalamalarının 52,85±11,85; sosyal medya kıskançlığı toplam puan ortalamalarının 58,81±17,64 orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Sosyal medya bağımlılığı ve sosyal medya kıskançlığında cinsiyete göre anlamlı bir farklılık gözlenmezken; yaş, eğitim düzeyi, meslek, ilişki süresi, en sık kullanılan sosyal medya platformu ve gelir düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Genç bireyler, yaşlı bireylere kıyasla daha yüksek düzeyde kıskançlık göstermektedir. Eğitim düzeyi olarak, üniversite mezunları, orta düzeyde olan diğer gruplardan daha yüksek kıskançlık puanlarına sahiptir. Meslek gruplarına göre sosyal medya bağımlılığı, sosyal medya kıskançlığı ve alt boyutlarına ilişkin bazı değişkenlerde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir. Düşük gelirli olanların sosyal medya bağımlılığı yüksek gelire sahip bireylerden daha yüksektir. Evli bireyler, ilişkisi olanlara kıyasla sosyal medyada daha düşük kıskançlık düzeylerine sahiptir. Instagram kullanıcıları, diğer platform kullanıcılarına kıyasla daha yüksek bağımlılık düzeyleri göstermektedir. Ayrıca, sosyal medya bağımlılığı ile sosyal medya kıskançlığı arasında pozitif yönlü, orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki vardır. Sosyal medya bağımlılığının sosyal medya kıskançlığı üzerinde orta düzeyde pozitif yönlü etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which aimed to examine the social media addiction and social media jealousy of individuals in romantic relationships according to various variables, also examined the relationship between social media addiction and social media jealousy. Designed with a relational screening model, this study collected data from 469 individuals between the ages of 18-35 in romantic relationships. The obtained data were analyzed using SPSS 26.0. The study data were normally distributed, and parametric test techniques including independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and correlation and regression analyses were applied. According to the research findings, it was determined that the participants' total mean score for social media addiction was 52.85±11.85, and their total mean score for social media jealousy was 58.81±17.64 at a moderate level. While no significant differences were observed in social media addiction and social media jealousy by gender, significant differences were determined by age, education level, occupation, relationship duration, most frequently used social media platform, and income level. Younger individuals exhibit higher levels of jealousy than older individuals. Regarding education, university graduates have higher jealousy scores than other groups with moderate levels. Statistically significant differences were observed in some variables related to social media addiction, social media envy, and its sub-dimensions across occupational groups. Those with lower incomes have higher social media addiction than those with higher incomes. Married individuals have lower levels of social media jealousy compared to those in relationships. Instagram users exhibit higher addiction levels compared to users of other platforms. Furthermore, there is a positive, moderate, and significant relationship between social media addiction and social media envy. Social media addiction has been found to have a moderately positive effect on social media envy.