Teslimiyet ile ruh sağlığı ilişkisine teorik bakış
Theoretical perspective on the relationship between surrender and mental health
  1. Tez No: 1000840
  2. Yazar: MÜNEVVER BEYZA KARAŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Teslimiyet, tasavvuf ve psikoloji literatürünün araştırma konusu olan bir kavramdır. Daha çok tasavvufi incelemelere konu olan bu kavram, insanın başa çıkma sürecinde büyük bir motivasyon sağlaması yönüyle psikolojinin de konusu olmuştur. Teslimiyet kavramı ruh sağlığı açısından oldukça önemli etkiler taşımasına rağmen, psikoloji literatüründe sınırlı şekilde ele alınmıştır. Bu durum, teslimiyetin ruh sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinin değerlendirilmesini zorlaştırmaktadır. Bu sebeple gerçekleştirilen araştırmada teslimiyet ile ruh sağlığı arasındaki ilişki ele alınmış, konuya teorik çerçevede bir bakış geliştirmek amaçlanmıştır. Nitel bir yaklaşımla ele alınan araştırmada arşiv araştırması (literatür taraması) yöntemi kullanılmış olup dokümantasyon tekniği ile elde edilen veriler yorumlanmıştır. Hem mevcut literatür bulguları hem de konuya ilişkin daha önce yapılmış nicel araştırma sonuçları beraber değerlendirildiğinde teslimiyetin ruh sağlığına olumlu yansımaları olduğu görülmektedir. Nitekim teslimiyetin; kabullenmeyi kolaylaştırdığı, olumsuz duygulardan uzaklaştırdığı, psikolojik dayanıklılığı artırdığı, anlam arayışına yön verdiği, kaygı ve korkuları azalttığı, erdemli bir hayat için olumlu davranışları çoğalttığı, depresyon ihtimalini azalttığı, çaresizlik ve ümitsizlik duygularından uzaklaştırdığı, yalnızlık ve terk edilme korkusunu hafiflettiği, güven ve huzur duyguları sağladığı, karamsarlık ve endişe duygularını azalttığı, affetmeyi kolaylaştırdığı, ölüm korkusunu azalttığı, sabır ve öfke kontrolü sağladığı, benlik saygısını artırdığı, yaşam memnuniyeti sunduğu, motivasyonu artırdığı, kontrollü yaşamaya zemin hazırladığı ve psikolojik iyi oluşunu artırdığı yönünde bulgular mevcuttur. Bu bulgulardan hareketle teslimiyetin ruh sağlığını destekleyen ve koruyan bir psikolojik yapı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Surrender is a concept that has been the subject of research in Sufism and psychology literature. While this concept has been primarily the subject of Sufi studies, it has also become a topic in psychology due to its role in providing significant motivation in the human coping process. Although the concept of surrender has quite important effects in terms of mental health, it has been addressed to a limited extent in psychological literature. This situation makes it difficult to evaluate the positive effects of surrender on mental health. For this reason, the relationship between surrender and mental health was addressed in the study conducted, and the aim was to develop a theoretical framework on the subject. The study, which was approached qualitatively, used the archival research (literature review) method, and the data obtained through the documentation technique were interpreted. When the findings of the existing literature and the results of previous quantitative studies on the subject are evaluated together, it is seen that surrender has positive reflections on mental health. Indeed, surrender has been found to facilitate acceptance, distance individuals from negative emotions, increase psychological resilience, guide the search for meaning, reduce anxiety and fears, increase positive behaviors for a virtuous life, reduce the likelihood of depression, distance individuals from feelings of helplessness and hopelessness, alleviate loneliness and fear of abandonment, provides feelings of trust and peace, reduces pessimism and anxiety, facilitates forgiveness, reduces fear of death, provides patience and anger control, increases self-esteem, offers life satisfaction, increases motivation, prepares the ground for controlled living, and increases psychological well-being. Based on these findings, it can be said that surrender is a psychological structure that supports and protects mental health.