Tip 2 diabetes mellituslu hastalarda insülin direnci ve 25(OH) D vitamini düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between insulin resistance and vitamin 25(OH) D levels in patients with Type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 1000842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL GÜRSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Denetim ve İç Kontrol Bilim Dalı
Özet
Tip 2 DM ciddi oranda artan dünyada ölüm nedenleri arasında 5. sırada olan ve önemli morbidite nedeni olan bir hastalıktır. Tip 2 DM insidans artışı ve d vitaminin endokrin dışı işlevlerinin artan önemi çerçevesinde Tip2 DM li hastalarda insülin direnci ve d vitamini düzeyini araştırdık. Çalışmamızda 101 tane Tip 2 DM li hasta ile 60 tane sağlıklı kişinin oluşturduğu grubu karşılaştırdık.Tüm olgulardas insülin direnci için akş ve açlık insülin ölçtük.Ek olarak tüm olgularda 25(oh) d vitamini düzeyini ölçtük. DMli hastaların ortalama HOMA-IR değeri (5,4±3,6) kontrol grubuna göre (1,7±0,9) p(0.01)yüksekti.Ortalam 25 (OH) d vitaminin değeri DMli hastalarda (9,9±7,6 ng/mL) kontrol grubuna göre daha düşüktü.(14,3±7,7ng/mL) P (0.05) Literatürle uyumlu olarak Tip 2 DM li hastalarda 25 (OH) vitamin d düzeyi kontrol grubuna göre daha düşük bulundu.Fakat insülin direnci ile vitamin d düzeyi arasında ilişki bulunamadı. D vitamin eksikliği ile insülin direnci arasında ilişki için daha geniş vaka serileri içeren uzun dönemli ve ayrıntılı çalışmalar gereksinim olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The incidence of type 2 diabetes mellitus (type 2DM) is increasing at an alarming rate both nationally and worldwide, Diabetes is the fifth leading cause of death in the word, and it is also a major cause of significant morbidity. In relation to the increase in the frequency of DM and increasing importance of non-endocrine functions of vitamin D, we wanted to study about deficiency of vitamin D and effects of this deficiency upon insulin resistance in DM patients. We took 101 DM patients and age and sex related 60 healthy to make comparison to our study. We studied insulin resistance, by fasting serum glucose levels and insulin levels in all cases. In addition vitamin D levels (calcidiol and calcitriol) levels were measured in all cases. Vitamin D deficiency was more frequent in DM cases than healthy controls, in accordance with the literature. Mean HOMA-IR index in patients on dm (5,4±3,6) was higher than those of controls (1,7±0,9) (p0.01) The mean 25 (OH)D was found to be lower in DM patients (9,9±7,6 ng/mL) than those of controls (14,3±7,7 ng/mL) (p0.05) There was no relation in between insulin resistance and vitamin D deficiency in DM group. New more detailed studies taking large case series, in longer periods of time are necessary to explore the relation between vitamin D deficiency and insulin resistance.