4-8 yaş arası çocukların günlük ekran kullanım süreleri ile ebeveyn tutumları ve ebeveyn dijital medya kullanım alışkanlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between daily screen time of children aged 4–8 and parental attitudes and digital media usage habits
- Tez No: 1000846
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAN NAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Araştırmamızın amacı, 4-8 yaş arası çocukların günlük ekran kullanım süreleri ile ebeveyn tutumları ve ebeveyn dijital medya kullanım alışkanlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmamız, nicel araştırma yöntemi çerçevesinde, ilişkisel tarama modelinden yararlanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızda örneklem seçimi basit-rastgele örneklem seçimi modeli kullanılarak yapılmıştır. Çalışmamızın evreni İstanbul'da oturan ve 4-8 yaş arası çocuğu olan ebeveynlerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise İstanbul'da oturan ve 4-8 yaş arası çocukları bulunan 380 gönüllü ebeveyn oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplamak için“Demografik Bilgi Formu”,“Anne-Baba Tutum Ölçekleri”ile“Genel Sosyal Medya Kullanım Düzeyi Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmamızda ulaşılan bulgular SPSS 25.0 programı kullanılarak elde edilmiştir. Dijital teknolojinin günlük yaşantımızda önemli bir yer işgal ettiği inkâr edilemez bir gerçektir ve bu bağlamda dijital teknolojiden olumlu ve olumsuz etkilenmelerin olması kaçınılmazdır. Ekran süresi: çocuğun dijital cihazlarla oyun oynama, çizgi film ve video izleme, ödev yapma gibi aktivitelerde bulunarak vakit geçirmesi olarak tanımlanabilir. Bulgular değerlendirildiğinde, ebeveynlerin dijital medya kullanım düzeylerinin çocukların ekran karşısında geçirdikleri süreler üzerindeki etkisinin anlamlı olduğu belirlenmiştir. Ebeveynlerin ekran sürelerindeki artışın çocukların ekran sürelerini arttırdığı sonucuna varılmıştır. Yapılan araştırma bulgularına göre katılımcıların istendik ve istenmeyen anne- baba tutumlarının çocukların ekran karşısında geçirdikleri süreler üzerindeki etkilerinin anlamlı olduğu görülmüştür. Ebeveynin yaşı, eğitim durumu, gelir durumu gibi demografik faktörlerin dijital medya kullanımında etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the relationship between the daily screen time of children aged 4–8 and parental attitudes as well as parents' digital media usage habits. The study was conducted within the framework of the quantitative research method, utilizing a correlational survey model. The sample was selected through the simple random sampling method. The population of the study consists of parents living in Istanbul who have children between the ages of 4 and 8. The sample of the research includes 380 volunteer parents residing in Istanbul with children aged 4–8.The“Demographic Information Form”,“Parenting Attitude Scales,”and the“General Social Media Usage Level Scale”were used to collect data. The findings obtained in the study were analyzed using the SPSS 25.0 software. It is an undeniable fact that digital technologies hold a significant place in daily life, and therefore, both positive and negative influences of digital technology are inevitable. Screen time is defined as the amount of time a child spends engaging in activities such as playing digital games, watching cartoons and videos, or doing homework through digital devices. Evaluation of the findings revealed that parents' digital media usage levels have a significant effect on the amount of time children spend in front of screens. It was concluded that as parents' screen time increases, children's screen time also increases. Moreover, the study results demonstrated that both desirable and undesirable parenting attitudes have significant effects on children's screen time. It was also found that demographic factors such as parental age, educational level, and income level are influential in digital media usage.