Mustafa Necib Efendi tarihi
The History of Mustafa Necib Efendi
- Tez No: 100090
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELDA KAYA KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Mustafa Necib Efendi Tarihi'nde anlatılanlara göre III. Selim dönemini özetlersek: Bu dönemde kara ordusu teşkilatında birtakım ıslahat faaliyetlerine girişilmesi düşünülmüş ve bunun için ilk önce devlet adamlarından ordudaki ıslahat görüşlerini belirten layihalar alınmıştır. Bu layihaların sonucuna göre yeni bir teşkilat olan Nizam-ı Cedid ordusu kurulmuştur. Bu ordunun yapılan bazı savaşlarda basan gösterip değerini ispat etmesi ayrıca dağlı eşkiyasına karşı başarılı sonuçlar alması iç ve dış düşmanların harekete geçip birtakım gaileler yaratmasına sebep olmuştur. Bunun üzerine III. Selim Nizam-ı Cedid askeri kuvvetini kaldırmış fakat asiler bununla yetinmeyip kendisini tahttan indirmiştir. III. Selim'in ıslahat hareketlerindeki başarısızlığının en önemli sebepleri ise, bu ıslahatlara candan inanan devlet adamlarının olmayışı, yeniçerilerin bu hareketi kendilerine karşı görerek harekete cephe almaları ve Rumeli'deki ayanların topluca isyan etmeleridir. Ayrıca III. Selim'in yakın adamlarının suistimalleri muhaliflerin devamlı propagandası bu yeni askeri teşkilatın gelişmesini yavaşlattığı gibi“II. Edime 01ayı”nda devlet adamlarının bir kısmının isyancı ayanlarla işbirliğinde bulunmaları, bunun üzerine III. Selim'in de orduyu geri çekmesi muhaliflerin kuvvetlenmelerine sebep olmuştur. III. Selim devrine kadar yapılan askeri ıslahatlarda ülke dışından alman bir askeri müessese, eski kuvvetlerde ıslahat yapılarak bu kuvvete ilave olarak oluşturulurken, III. Selim devrinde bunun tersi bir tutumla eski ordunun yanında yeni bir ordu kurulmuştur. Ancak bu yeni ve eski kuvvetlerin bir arada yaşamaları huzursuzluklara yol açmış, durumun devamını istemeyen eski kuvvetler bir ayaklanma ile yeni kuvveti ortadan kaldırarak onca emeğin hebasına sebep olmuşlardır. 99
Özet (Çeviri)
ABSRACT As we summarize the reign of 3. Selim according to“the history of Mustafa Necib Efendi : In this period, it was considered to attempt some reformation activities in the army and to this end, some articles covering the opinions of statesmen were ensured. On the basis of those articles, a new organization, namely Nizam-i Cedid army was established. The success of this army in the battles proving its value, in addition reaching succesful results in its struggle against terrorists in the mountains, activating internal and, external enemies, caused some problems. Therefore, 3. Selim abolished The army of Nizam-i Cedid, nevertheless insurgents did not see it enough and overthrew him. The most significant reasons of his failure in the reformation movements are ; non existence of devoted statesmen who really believed those reforms, opposition of yeniçeri to those reforms, perceiving those to be realized against them and insurgence of governors in Rumelia all together. Besides, abuse of the statesmen around 3. Selim, continuing propagandas of opponents slowed down the formation of this new military organization and the collaboration of some statesmen with some insurgent governors in the event of ”2. Edirne" and resulting recation of 3. Selim by withdrawing the army caused the strengthening of opponents. While, in the reforms before 3. Selim, a military institution taken from abroad was being formed as a supplementary force to the old army, during the reign of 3. Selim, a new army were formed in addition as oppose to the old tradition. But co existence of those new and old forces brought about disturbances and therefore the old forces which don't want the continuation of this situation rioted and destroying this new force, rendered all efforts useless. 100