Terörizm ve uluslararası yönü
Terrorism and its international aspect
  1. Tez No: 100091
  2. Yazar: NİHAT SEYREK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. NAİL ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Terörizmin herkesi ikna edebilecek bir tanımı bulunmamaktadır. Her ayrı olayda farklı yaklaşımları gerektirebilecek karmaşık bir olgu olmasının ya da değer yargılan içermeye açık olmasının yanında, terör olgusunun olmazsa olmaz bir parçası olan“şiddet kullanma”öğesinin, zalimler kadar mazlumlarca da kullanılabilmesi ortak tanımlamadaki uzlaşmazlığı derinleştirmektedir. Bununla birlikte, terörizm; saldırılan veya korkutulan sivil ve masum kurbanlar aracılığı ile hedeflenenden daha büyük bir kitleyi yıldırıp, korkutarak, yasadışı stratejik ve siyasal amaçlarım gerçekleştirmek için, bir grubun veya devletin, bilinçli ve planlı bir şekilde şiddet kullanması veya şiddet kullanma tehdidinde bulunması şeklinde tanımlanabilecektir. Birden fazla ülkenin topraklarım veya vatandaşlarım içeren terörizm ise, uluslararası terörizm olarak adlandırılır. Bir ülkenin teröristlerinin başka bir ülkenin diplomatlarım, yöneticilerini veya işadamlarını öldürmeleri, uluslararası sefer halindeki uçaklara saldırmaları veya onları başka ülkelere uçmaya zorlamaları, uluslararası terörizmdir. Uluslararası terörizmin ana özelliği, terör örgütlerinin ya da terörizme devlet desteği veren ülkelerin ülke sınırlarım aşan bir siyasi gayesinin olmasıdır. Uluslararası terörizmin, bir devletin ülke hudutları dahilinde meydana gelen ve diğer 110devletlerin veya diğer devletlere mensup fertlerin haklarını ihlal eden, birbiriyle bağlantılı yürütülen şiddet hareketleri olduğu ifade edilebilecektir. Demokratik ülkelerde terörizm demokrasiyi yok etmek istemektedir. Terörizmin tuzağına düşmemek için, demokrasinin tepkilerinin dayandığı ilkelere sadık kalması gerekir. Terörizm ancak halkın iradesi ile mağlup edilebilir. Ancak, halkın, böyle bir iradeyi, demokrasinin beklentilerine uygun işlediğine inandığı zaman göstereceği açıktır. Terörizmin baza ülkelerde özgürlüklerin gelişmesini yıllarca geciktirdiği bilinmektedir. Bu gibi hallerde, uluslararası işbirliğine ihtiyaç vardır. Önümüzdeki yıllar, teröristlerin daha yıkıcı silahlara ulaşıp bunları kullanmak isteyecekleri bir“süper terör”çağı olmaya adaydır. Geleceğin en tehlikeli teröristleri, sadece siyasi ideolojilerle değil, etnik ve dini nefret duygulan ile harekete geçen teröristler olacaktır. Nükleer, biyolojik ve kimyasal silahlar da amaçlarım gerçekleştirmek için ideal birer seçenek olacaktır. ill
Özet (Çeviri)
SUMMARY Terrorism doesn't have a certain definition to convince everybody. Besides being a complex fact that may cause different approaches in different cases or being open to include value judgement,“using violence”that is not detachable from terrorism deepen the disagreement in the common definition. In addition to this, terrorism, may be defined as; achieving illegal strategic and political aims by frightening an innocence society using violence or threat of violence by an organization or a state. Terrorism, that involves more than one country or their citizens is called“international terrorism”. Killing another country's diplomats, businessmen or directors, to skyjack planes by any terrorists is international terrorism. The main feature of international terrorism is terror organizations or countries giving support to terrorism having a political purpose mat is beyond their boundaries. It tends to reach political purposes and creating political changes. All these show that international terrorism is an act of violence that happens in the boundaries of a contry and infringe people's rights. In democratic countries, terrorism aims to destroy democracy. In order not to fall into the trap of terrorism, loyality to the principles of democracy is needed. Terrorism can only be defeated by public will 112Following years will possibly become“the era of super terror”in which terrorists will use more destructive powers. Future's most dangerous terrorists won't be politic ideologies but terrorists that act with ethnic and religious emotions. And for materializing their will, there will also be the choices of nuclear, biological and chemical weapons. 113