Kastamonu'da Siyasî Hayat (1923-1950)
Political life in Kastamonu (1923-1950)
  1. Tez No: 811385
  2. Yazar: EMİNE PÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERHAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 369
Özet
Bu çalışmada 1923-1950 yılları arasında Kastamonu'da siyasî hayat ele alınmıştır. Kastamonu'da 1923'ten 1950 yılına kadar Halk Fırkası, Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası, Serbest Cumhuriyet Fırkası, Demokrat Parti ve Millet Partisi kurulmuştur. 1946 yılına kadar genel seçimler iki dereceli olarak, 1946 yılından sonra ise tek dereceli olarak yapılmaya başlamıştır. 1920-1950 yılları arasında sekiz genel seçim yapılmış ve bu seçimlerde Kastamonu'dan 46 milletvekili seçilmiştir. 46 milletvekilinden 9'u iki dönem, 4'ü 3 dönem, 1'i 4 dönem, 1'i 5 dönem ve diğerleri ise tek dönem Kastamonu'dan milletvekili seçilmiştir. Seçilen Kastamonu milletvekilleri arasında Abdülkadir Kemali (Öğütçü), Yusuf Kemal (Tengirşenk), Halid (Akmansü), Tahsin Coşkan, Hüsnü Açıksöz, Hacer Dicle, Fahri Ecevit, Hamdi Çelen ve Hilmi Çoruk gibi dönemin pek çok tanınmış ve önemli isimleri bulunmaktadır. Kastamonu milletvekilleri TBMM'de çeşitli komisyonlarda görev almışlar ve toplam 940 faaliyette bulunmuşlardır. Mecliste en aktif Kastamonu milletvekilleri Abdülkadir Kemali (Öğütçü), Halid (Akmansü), Dr. Suat (Soyer) ve Muzaffer Akalın'dır. En uzun süre Kastamonu milletvekilliği yapanlar ise Tahsin Coşkan, Veled Çelebi İzbudak, Hilmi Çoruk, Nuri Tamaç, Hasan Fehmi (Tümerkan) ve Ali Rıza (Direkoğlu)'dur. Belediye seçimleri 1922'den 1930'a kadar iki senede bir, 1930'dan 1950'ye kadar dört senede bir yapılmıştır. 1922-1950 yılları arasında yapılan bütün belediye seçimleri iki dereceli olarak yapılmıştır. Belediye seçimlerinde ilk önce belediye azaları seçilmiş, ardından belediye azaları toplanarak kendi içlerinden bir kişiyi gizli oy ve oy birliği ile belediye başkanı seçmişlerdir. Belirtilen yıllar arasında Kastamonu'dan İshakzâde Hacı Necip Efendi, Hilmi Çoruk, Cemal Bey, Abdullah Öziş, Adil Yücebıyık, Mustafa İzzet Okay, Zeki Cemal Bakiçelebioğlu, Şerafettin Sabirinyiğit ve Dr. Rusuhi Akalın belediye başkanı seçilerek görev yapmıştır. Bu kişilerden Hilmi Çoruk Kastamonu'da en uzun süre belediye başkanlığı yapan kişidir. Araştırmanın ana kaynağını Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi Belgeleri, Kastamonu milletvekillerinin hal tercümeleri ve seçim mazbataları, TBMM Tutanak Dergisi ve TBMM Zabıt Cerideleri, yerel basın ve resmî gazete, konu ile ilgili TBMM yayınları, araştırma ve inceleme eserler oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the political life in Kastamonu between 1923-1950 is discussed. People's Party, Progressive Republican Party, Free Republican Party, Democrat Party and Nation Party were founded in Kastamonu from 1923 to 1950. Until 1946, general elections began to be held in two stages, and after 1946 as a single stage. Eight general elections were held between 1920 and 1950 and 46 deputies were elected from Kastamonu in these elections. 9 out of 46 deputies were elected from Kastamonu for two terms, 4 for 3 terms, 1 for 4 terms, 1 for 5 terms and the others for a single term. Among the elected Kastamonu deputies, there are many well-known and important names of the period such as Abdülkadir Kemali (Öğütçü), Yusuf Kemal (Tengirşenk), Halid (Akmansu), Tahsin Coşkan, Hüsnü Açıksöz, Hacer Dicle, Fahri Ecevit, Hamdi Çelen and Hilmi Çoruk. Kastamonu deputies took part in various commissions in the Grand National Assembly of Turkey and carried out a total of 940 activities. The most active Kastamonu deputies in the parliament Abdulkadir Kemali (Öğütçü), Halid (Akmansu), Dr. Suat (Soyer) and Muzaffer Akalın. Tahsin Coşkan, Veled Çelebi İzbudak, Hilmi Çoruk, Nuri Tamaç, Hasan Fehmi (Tümerkan) and Ali Rıza (Direkoğlu) were the longest-serving Kastamonu deputies. Municipal elections were held every two years from 1922 to 1930 and every four years from 1930 to 1950. All municipal elections held between 1922 and 1950 were held in two stages. In the municipal elections, first the members of the municipality were elected, then the members of the municipality gathered and elected one of their own as the mayor by secret ballot and unanimity. Among the mentioned years, İshakzâde Hacı Necip Efendi, Hilmi Çoruk, Cemal Bey, Abdullah Öziş, Adil Yücebıyık, Mustafa İzzet Okay, Zeki Cemal Bakiçelebioğlu, Şerafettin Sabirinyiğit and Dr. Rusuhi Akalın was elected mayor and served. The main source of the research is the Prime Ministry Republic Archive Documents, the translations and election records of the Kastamonu deputies, the TBMM Records Journal and the Grand National Assembly of Turkey Minutes, the local newspapers and official newspapers, the Turkish Grand National Assembly publications on the subject, research and analysis works.