Tip 2 diyabetes mellitus tanılı hastalarda uygulanan tedavi yöntemi ile hastalardaki tedaviye uyum, yaşam kalitesi ve depresyon arasındaki ilişki
The relationship between treatment adherence, quality of life, depression and treatment modality in patients with type 2 diabetes mellitus patients
- Tez No: 508008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ERMİŞ KARAALİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Kronik hastalığı olan bireylerde depresif belirtilerin daha sık olduğu, yaşam kalitesinde düşme ve tedavi uyumda zorluklar yaşandığı düşünülmektedir. Çalışmamızda Tip 2 Diyabetes Mellitus (DM) tanısı alan hastalarda görülen depresif belirtiler, yaşam kalitesi ve tedavi uyumunun; kullanılan tedavi türü ve sosyodemografik değişkenler ile ilişkilerinin araştırılmasını amaçladık. Yöntem: 286'sı DM tedavisi için Oral antidiyabetik +İnsülin ilaç (OAD+İNS) kullanan ve 246'sı DM tedavisi için yalnızca OAD kullanan hastalardan olmak üzere 532 hasta çalışmaya alındı. Hastalar ile poliklinik ortamında görüşme yapıldı. Bilgi formları, HbA1c düzeyi, 9 maddeli hasta sağlık anketi (PHQ-9), EQ-5D-3L genel yaşam kalitesi ölçeği, EQ-VAS görsel analog ölçek (Visual Analogue Scale), morisky-8 maddeli ilaca uyum Anketi (MMAS-8) ile veriler elde edildi. Elde edilen verilerin Mann-Whitney U testi, Fisher's Exact p testi, Pearson's R korelasyon katsayısı ile istatistiksel anlamlılık düzeyi 0,05 kabul edilerek analizleri yapıldı. Bulgular: OAD+İNS kullananlarda daha yüksek PHQ-9 depresyon skorları saptandı (OAD:6,8+5 & OAD+İNS:8,4+5,5) ve İki grup arasında PHQ-9 skorları açısından istatistiksel anlamlı fark mevcuttu (p=
Özet (Çeviri)
Objective: It is thought that depressive symptoms are more frequent in individuals with chronic illnesses and that they experience difficulties in quality of life and in treatment adherence. The aim of this study was to investigate the relationship between treatment modalities and sociodemographic variables, depressive symptoms, quality of life, treatment adherence in patients with type 2 diabetes mellitus (DM). Methods: 532 patients were enrolled in the study, 286 of whom were on Oral antidiabetic + Insulin medication (OAD + INS) for DM treatment and 246 of whom only OAD was used for DM treatment. Patients were interviewed in the outpatient setting. The data of the study were collected with information forms, Patient Health Questionnaire-9 (PHQ-9), EQ-5D health questionnaire, EQ-VAS (Visual Analogue Scale), Morisky Medication Adherence Scale (MMAS). Mann-Whitney U test, Fisher's Exact p test and Pearson's R correlation coefficient were used to analyze the data. the level of statistical significance was accepted as 0.05. RESULTS: Patients using OAD+INS had higher scores on PHQ-9 depression (OAD:6,8+5 & OAD+INS:8,4+5,5) and there was a statistically significant difference between the two groups in terms of PHQ-9 scores (p=