Tip 1 diabetes mellitus tanılı hastalarda dislipidemi ve kardiyovasküler risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of dyslipidemia and cardiovascular risk factors in patients with TYPE 1 diabetes mellitus
- Tez No: 777168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SOYLUK SELÇUKBİRİCİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tip 1 Diabetes Mellitus Tanılı Hastalarda Dislipidemi ve Kardiyovasküler Risk Faktörlerinin Değerlendirilmesi Amaçlar: Mikrovasküler komplikasyonların diyabetik hastalarda kardiyovasküler hastalık riskini arttırdığı düşünülmektedir. Çalışmamızda tip 1 diabetes mellitus (DM) tanılı hastalarda dislipidemi ile diğer kardiyovasküler risk faktörlerinin ilişkisini ve diyabet komplikasyonlarının erken tanısında yardımcı olabilecek yöntemleri değerlendirmeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntemler: Çalışmaya 106 tip 1 DM tanılı hasta alındı. Diyabet polikliniğimizde ilk klinik değerlendirmeleri ve antropometrik ölçümleri yapılan hastalara, uluslararası fiziksel aktivite anketi (IPAQ-kısa form), Douleur Neuropathique 4 (DN4) nöropatik ağrı anketi, monofilaman ve 128 Hz diyapozon testleri yapıldı. Doppler ultrasonografi (USG) ile renal rezistif indeks (RRI) ve karotis intima media kalınlığı (CIMT) ölçümleri; göz muayeneleri, optik koherens tomografi (OCT) ile maküler kalınlık ölçümü, optik koherens tomografi anjiyografi (OCT-A) ile retinada derin ve yüzeyel kapiller pleksusta damar yoğunluğu (VD) ölçümleri yapıldı. Bulgular: Ortalama hastalık süresi 15,91±9,59 yıl ve ortalama yaşı 32,92±12,51 (Dağılım aralığı: 18-71) olan 106 tip 1 DM tanılı hastanın 67 (%63,2)'si kadın, 39 (%36,8)'u erkekti. Sağ göz ortalama VD'nin, yüksek LDL kolesterol (LDL ≥ 130 mg/dL) ve yüksek trigliserid seviyeleri (trigliserid ≥ 150 mg/dL) gözlenen olgularda azaldığı (sırası ile p değerleri 0,036 ve 0,030); korelasyon analizlerinde ise LDL kolesterol (r= -0,265 ve p=0,011), non-HDL kolesterol (r= -0,236 ve p=0,025) ve total kolesterol (r= -0,232 ve p=0,028) ile negatif korelasyon gösterdiği bulunmuştur. Diyabet süresi uzun olan (5-15 yıl ve/veya > 15 yıl) olgularda, her iki gözde ortalama yüzeyel kapiller pleksus VD'de belirgin azalma saptanmıştır (sağ göz (OD): p=0,001 ve sol göz (OS): p=0,014). Maküla kalınlığının trigliserid düzeyi ile pozitif (OD: r= 0,272 ve p=0,008 OS: r=0,261 ve p=0,012) HDL kolesterol düzeyi ile negatif (OD: r= -0,285 ve p=0,006 OS: r= - 0,300 ve p=0,004) korelasyon gösterdiği saptanmıştır. Glomerüler filtrasyon hızı (GFR) düzeyi
Özet (Çeviri)
Evaluation of Dyslipidemia and Cardiovascular Risk Factors in Patients with Type 1 Diabetes Mellitus Objectives: Microvascular complications are thought to increase the risk of cardiovascular disease in diabetic patients. In our study, we aimed to evaluate the relationship between dyslipidemia and other cardiovascular risk factors in patients with type 1 diabetes mellitus (DM) and to assess the methods that can help in the early diagnosis of diabetic complications. Patients and Methods: In this study 106 patients with type 1 DM were evaluated. International physical activity questionnaire (IPAQ-short form), Douleur Neuropathique 4 (DN4) neuropathic pain questionnaire, monofilament and 128 Hz tuning fork tests were applied to the patients whose initial clinical evaluations and anthropometric measurements were made in our diabetes outpatient clinic. Renal resistive index (RRI) and carotid intima-media thickness (CIMT) measurements were made by doppler ultrasonography (USG). Eye examinations, macular thickness measurement with optical coherence tomography (OCT), vascular density (VD) measurements in the deep and superficial capillary plexus of the retina were performed in the ophthalmology department with optical coherence tomography angiography (OCT-A). Results: Mean disease duration was 15.91±9.59 years and mean age was 32.92±12.51 (range: 18-71) out of 106 patients diagnosed with type 1 DM, of which 67 (63.2%) were female, 39 (36.8%) were male. Right eye mean VD decreased in cases with high LDL cholesterol (LDL ≥ 130 mg/dL) and high triglyceride levels (triglyceride ≥ 150 mg/dL) significantly (p values 0.036 and 0.030 respectively). In the correlation analysis, right eye mean VD was found to have negative correlation with LDL cholesterol (r= -0.265 and p=0.011), non-HDL cholesterol (r= -0.236 and p=0.025) and total cholesterol (r= -0.232 and p=0.028) levels. In cases with long duration of diabetes (5-15 years and/or > 15 years), there was a significant decrease in mean superficial capillary plexus VD in both eyes (right eye (OD): p=0.001 and left eye (OS): p= 0.014). Macular thickness was positively correlated with triglyceride level (OD: r= 0.272 and p=0.008 OS: r=0.261 and p=0.012), and negatively correlated with HDL cholesterol level (OD: r= -0.285 and p=0.006 OS: r= - 0.300 and p=0.004). In the group with glomerular filtration rate (GFR) level