Contemporary trends in Sino-Israeli relations (2013-2023) in the context of the Sino-American“Cold War”
Çin-ABD“Soğuk Savaşı”bağlamında Çin-İsrail ilişkilerindegüncel eğilimler (2013-2023)
- Tez No: 1000930
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA BENLİ ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Bilim Dalı
Özet
Bu tez, küresel güç dengesindeki değişimin yansımalarını özellikle 2013-2023 yılları arasına odaklanarak Çin-ABD arasında yaşanan“Soğuk Savaş”ekseninde ve bunun Ortadoğu jeopolitiğindeki etkileri bağlamında Çin-İsrail ilişkilerini incelemektedir. Çalışma, ikili ilişkilerin hem ekonomik hem de diplomatik etkileşimler çerçevesinde değişen doğasını incelemek amacıyla nitel araştırma yöntemi ile eleştirel dış politika analizini uygulamaktadır. Bu çerçevede Çin'in Orta Doğu'daki stratejisinin bir parçası olarak İsrail'deki ekonomik faaliyetlerinin temel parametresi, Kuşak ve Yol Girişimi (BRI) olarak ele alınmıştır. Çalışmada, ABD'nin küresel hâkimiyetine karşı Çin tarafından“ekonomi politikalarının güvenlikleştirilmesi”ile ticaret, sanayi, teknoloji ve yatırımda“ekonomik milliyetçiliğin”yeniden canlandırılmak istendiği görüşü benimsenmiştir. Öte yandan Siyonizm'in tarihsel bağlarının şekillendiği Batı ile yakın ittifakı ve Amerika Birleşik Devletleri ile derin ilişkileri üzerinden İsrail dış politikasını ele alan geniş bir literatürden farklı olarak bu çalışma, İsrail'in jeopolitik kimliği ve ittifaklarına dair geleneksel yaklaşımları sorgulamakta, söz konusu alandaki boşluğu doldurma hedefiyle yeni bir inceleme alanı açmayı amaçlamaktadır. Özellikle 2013-2023 yılları arasında İsrail'in Çin ile artan etkileşimlerine yoğunlaşan çalışma, İsrail dış politikasının bir yön değişikliği veya denge kurma çabası içinde olup olmadığını ele almakta; İsrail örneğinden yola çıkarak küçük devletlerin karmaşık uluslararası baskılar altında ulusal çıkarlarını sürdürürken izledikleri stratejileri analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the Sino-Israeli relations between 2013 and 2023 within the broader context of shifting global power dynamics. It explores how the emerging Sino- American“Cold War”has influenced the Middle Eastern geopolitics and shaped the trajectory of China-Israel interactions. Using qualitative research methods and critical foreign policy analysis, the study investigates the evolving nature of their bilateral relationship, with particular attention to economic and diplomatic engagements. China's Belt and Road Initiative (BRI) is taken as a key parameter of the Chinese economic activity in Israel (2013-2023) as part of its expansion strategy toward the Middle East, where its“securitization of economy”and renewal of“economic nationalism”in the realms of trade, industrial, technology, and investment policy were collectively directed against the U.S. global dominance. Unlike most of the literature, which deals with the Israeli foreign policy through its close alliance with the West and deep affiliation with the United States, owing to the historical and strategic bonds of Zionism, the study aims to fill a gap and open a less explored area of research, challenging the traditional ideas about Israel's geopolitical identity and alliances. Specifically focusing on Israel's rising interactions with Asia, particularly China, the study attempts to address whether the Israeli foreign policy may be experiencing a shift or a challenge to set a balance during this period, analyzing how smaller states navigate complex international pressures while pursuing their national interests.