Endodontik tedavi sonrası aşırı kron harabiyetine sahip dişlerin restorasyonlarının bağlanma dayanımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the bond strength of restorations in endodontically treated teeth with severe coronal destruction
  1. Tez No: 1000929
  2. Yazar: GİZEM YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ TAVŞAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, endodontik tedavi sonrasında ileri derecede kron harabiyeti bulunan mandibular molar dişlerde uygulanan farklı restoratif yaklaşımların bağlanma dayanımlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu in vitro çalışmada 36 adet mandibular çekilmiş insan molar dişi kullanılmıştır. Dişler rastgele olarak dört gruba ayrılmıştır: CAD/CAM endokron restorasyon, fiber post ile desteklenmiş kompozit restorasyon, kısa fiber takviyeli kompozit taban üzerine bulk-fill kompozit restorasyon ve direkt bulk-fill kompozit restorasyon. Tüm örneklerde kök kanal tedavisi, kavite hazırlığı ve restoratif işlemler standart bir protokol izlenerek gerçekleştirilmiş; adeziv sistem ve üst yapı materyalleri gruplar arasında sabit tutulmuştur. Restorasyonların tamamlanmasının ardından örnekler 37 °C'de 7 gün süreyle distile suda bekletilmiş ve daha sonra evrensel test cihazında 1 mm/dk hızında pull-off bağlanma dayanımı testi uygulanmıştır. Kopma anındaki maksimum kuvvet değerleri, toplam bağlanma yüzey alanına bölünerek MPa cinsinden hesaplanmış; gruplar arasındaki farkların karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi ile analiz edilmiştir, anlamlılık düzeyi p<0,05 kabul edilmiştir. Bulgular: Elde edilen veriler, gruplar arasında bağlanma dayanımı açısından anlamlı farklılıklar bulunduğunu göstermiştir (p<0,001). En yüksek bağlanma dayanımı endokron grubunda elde edilirken, en düşük değer kısa fiber takviyeli kompozit grubunda gözlenmiştir. Fiber post destekli kompozit restorasyonlar ile direkt bulk-fill kompozit restorasyonlar arasında ise anlamlı bir fark saptanmamıştır. Kırık paternlerinin değerlendirilmesinde, örneklerin %91,7'sinde mikst kırık tipi, %8,3'ünde kök kırığı meydana gelmiştir. XV Sonuç: Bu çalışmanın sonuçları, aşırı kron harabiyeti bulunan endodontik tedavili dişlerde endokron restorasyonlarının bağlanma dayanımı açısından diğer restoratif yaklaşımlara göre daha avantajlı olduğunu göstermektedir. Özellikle ferrül desteğinin sınırlı olduğu klinik olgularda, endokron restorasyonlarının güvenilir ve konservatif bir tedavi alternatifi olarak değerlendirilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim:This study aimed to comparatively evaluate the bond strength of different restorative approaches applied to mandibular molars with severe coronal destruction following endodontic treatment. Materials and Methods:In this in vitro study, 36 extracted human mandibular molars were used. The teeth were randomly divided into four groups: CAD/CAM endocrown restorations, fiber post–supported composite restorations, short fiber-reinforced composite base with bulk-fill composite restorations, and direct bulk-fill composite restorations. In all samples, root canal treatment, cavity preparation, and restorative procedures were performed following a standardized protocol; the adhesive system and restorative materials were kept constant among the groups. After completion of the restorations, the specimens were stored in distilled water at 37 °C for 7 days. Subsequently, pull-off bond strength testing was performed using a universal testing machine at a crosshead speed of 1 mm/min. The maximum force at failure was divided by the total bonding surface area and expressed in MPa. The differences between groups were analyzed using one-way analysis of variance (ANOVA), and the significance level was set at p < 0.05. Results:The results showed statistically significant differences in bond strength among the groups (p < 0.001). The highest bond strength values were observed in the endocrown group, whereas the lowest values were recorded in the short fiber-reinforced composite group. No significant difference was found between the fiber post–supported composite restorations and the direct bulk-fill composite restorations. Evaluation of fracture patterns revealed that mixed fractures occurred in 91.7% of the samples, while root fractures were observed in 8.3%. Conclusion:The findings of this study indicate that endocrown restorations demonstrate higher bond strength compared with other restorative approaches in endodontically treated teeth with severe coronal destruction. Particularly in clinical XVII situations where ferrule support is limited, endocrown restorations may be considered a reliable and conservative treatment alternative.