Öğrenme güçlüğü olan çocuklarda farklı müdahale yöntemlerinin öğrencilerin okuma-yazma performanslarına etkisi bir meta-analiz çalışması
The effect of different intervention methods on the reading-writing performance of children with learning disabilities: A meta-analysis study
  1. Tez No: 1000934
  2. Yazar: RUMEYSA NACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma öğrenme güçlüğü olan çocuklara uygulanan farklı müdahale yöntemlerinin, öğrencilerin okuma-yazma performanslarına etkisini meta-analiz yöntemiyle incelemek amacıyla çalışılmıştır. Araştırmada, sistematik sentezleme yaklaşımlarından biri olan meta-analiz yöntemi kullanılmış; bağımsız araştırmalardan elde edilen nicel bulgular istatistiksel teknikler aracılığıyla birleştirilerek analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma kapsamında belirlenen dâhil etme kriterleri doğrultusunda, makale ve tez türündeki çalışmalardan elde edilen 10 bağımsız örnekleme ait 13 etki büyüklüğü analiz edilmiştir. Meta-analiz araştırması Comprehensive Meta-Analysis (CMA) yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu program aracılığıyla, 10 araştırma kapsamında yer alan 13 çalışmanın bulguları sentezlenmiş ve etki büyüklükleri hesaplanmıştır. Ayrıca, söz konusu 13 çalışmanın yayın türü, örneklemin bulunduğu bölge ve uygulanan müdahale oturum sayısının etki büyüklükleri üzerinde farklılık oluşturup oluşturmadığı incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda rastgele etkiler modeli 0,699 değerini göstermektedir. Bu değer Cohen'in (1988) sınıflandırmasına göre geniş düzeye yakın olmakla birlikte orta etki düzeyindedir. Etki değerinin 0.699 olması öğrenme güçlüğü olan öğrencilere uygulanan müdahalelerin öğrencilerin okuma-yazma performanslarında artış sağladığını göstermektedir. Yapılan moderatör analizi kapsamında yayın türü olarak tezlerin (EB = 1.206), makalelerden (EB = 0.388) daha yüksek bir etki büyüklüğü gösterdiği, örneklem bölgesi analizinde yurtiçinde (EB = 1.016) gerçekleştirilen çalışmaların, yurtdışında (EB = 0.307), gerçekleştirilen çalışmalardan daha yüksek etki büyüklüğüne sahip olduğu, müdahale oturum sayılarında ise 11-15 (EB = 1.176), 16-20 (EB = 1.013) arasında uygulanan oturum sayılarının daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of different intervention methods applied to children with learning disabilities on students' reading and writing performance using the meta-analysis method. In this research, the meta-analysis method, a systematic synthesis approach, was employed; quantitative findings obtained from independent studies were synthesized, analyzed, and interpreted using statistical techniques. In accordance with the inclusion criteria established for the study, 13 effect sizes derived from 10 independent samples from articles and theses were analyzed. The meta-analysis was conducted using the Comprehensive Meta-Analysis (CMA) software. Through this software, findings from the 13 studies within the scope of the 10 researches were synthesized, and effect sizes were calculated. Additionally, the study examined whether publication type, sample region, and the number of intervention sessions created significant differences in effect sizes. The analysis results indicated that the random effects model yielded a value of 0.699. According to Cohen's (1988) classification, this value corresponds to a medium effect size, though approaching a large effect level. An effect size of 0.699 indicates that interventions applied to students with learning disabilities resulted in improved reading and writing performance. The moderator analysis revealed that regarding publication type, theses (ES = 1.206) exhibited a larger effect size than articles (ES = 0.388). Regarding the sample region, domestic studies (ES = 1.016) had a higher effect size compared to international studies (ES = 0.307). Furthermore, regarding the number of intervention sessions, it was observed that 11-15 sessions (ES = 1.176) and 16-20 sessions (ES = 1.013) were more effective.