Farklı sürelerde sertleştirilmiş kalsiyum silikat bazlı kuafaj materyallerinin kanla kontaminasyonunun makaslama bağlanma dayanımına etkisinin incelenmesi
Investigation on the effect of blood contamination of calcium silicate-based pulp capping materials hardened at different times on shear bond strength
  1. Tez No: 676878
  2. Yazar: HASAN FATİH YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNEŞ BULUT EYÜBOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasının amacı piyasada yaygın olarak kullanılan kuafaj materyalleri olan MTA ve Biodentin'in farklı sertleşme süreleri (24, 48, 72 ve 96 saat) sonrasında kanla kontaminasyonunun bir self etch adeziv rezinle makaslama bağlanma dayanımı (MBD)'na etkisinin incelenmesidir. Bu çalışma için 192 adet akrilik bloğa 5 mm çapında, 2 mm yüksekliğinde yuvalar hazırlandı. Blokların yarısı üretici talimatlarına göre hazırlanan ProRoot MTA, diğer yarısı ise Biodentin ile dolduruldu. MTA ve Biodentin grupları 4 farklı sertleşme süresine göre (24, 48, 72 ve 96 saat) 4 gruba ayrılarak 37°C'de ve %100 nemli ortamda sertleştirildi. Her bir kuafaj materyalinin farklı sertleşme süreleriyle oluşturulan gruplar kontaminasyonlu ve kontaminasyonsuz olarak 2 alt gruba (n:12) ayrıldı. Kontamine olmayan gruplarda, herbir sertleşme süresinden sonra örnek yüzeylerine bir self etch adeziv rezin (Clearfil Liner Bond, Kuraray Inc.) ve bir rezin bazlı kompozit (Filtek P60, 3M ESPE) üretici talimatlarına göre uygulanarak ışıkla polimerize edildi. Kontamine olan gruplarda ise farklı sertleşme sürelerinden sonra örnek yüzeyleri 20 saniye kanla kontamine edildikten sonra suyla yıkandı ve pamuk peletle kurulandıktan sonra adeziv rezin ve kompozit uygulaması yapıldı. Materyallerin makaslama bağlanma dayanımı değerleri üniversal bir test makinesi kullanılarak ölçüldü. Veriler 2 yönlü ANOVA test analizine tabi tutuldu. Her bir grup için bir örnekten SEM görüntüleri alınarak yüzey değişimleri incelendi. Bu çalışmanın bulgularına göre, kontamine olmamış MTA ve Biodentin gruplarında her bir materyalin zamana bağlı olarak 24, 48, 72 ve 96 saatlik sertleşme süreleri arasındaki bağlanma dayanım değerleri arasında anlamlı bir fark görülmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to examine the effect of blood contamination of MTA and Biodentine, which are widely used in the market, on shear bond strength (SBS) with a self-etch adhesive resin, after different hardening times (24, 48, 72 and 96 hours). For this study, slots with a diameter of 5 mm and a height of 2 mm were prepared in 192 acrylic blocks. Half of the slots were filled with ProRoot MTA and the other half were filled with Biodentine which was prepared according to the manufacturer's instructions. MTA and Biodentine groups were divided into 4 groups according to 4 different hardening times (24, 48, 72 and 96 hours) and stored at 37°C and 100% humidity. The groups formed with different hardening times of each pulp capping material were divided into 2 subgroups (n:12) with and without contamination. In uncontaminated groups, after each hardening time, a self-etch adhesive resin (Clearfil Liner Bond, Kuraray Inc.) and a resin-based composite (Filtek P60, 3M ESPE) were applied on the samples according to the manufacturer's instructions and polymerised with light. In the contaminated groups, after each harderning time, the sample surfaces were contaminated with blood for 20 seconds, and then washed with water. After they were dried with cotton pellets, adhesive resin and resin composite were applied on them. The shear bond strength values of the materials were measured by using a universal testing machine. The data were subjected to a 2-way ANOVA test analysis. SEM images were taken from one sample for each group and surface changes were examined. According to the findings of this study, in the uncontaminated MTA and Biodentine groups, there was no significant difference in the bond strength values of each material among 24, 48, 72 and 96 hours hardening times (p>0.05).