Türkiye'de sektörel dış ticaret şirketlerinin ihracat etkinliğinin değerlendirilmesi
An Assesment of export efficiency of sectoral foreign trade companies in Turkey
  1. Tez No: 100095
  2. Yazar: MEHMET CEVDET BAYKAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEMİR AKMUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
ÖZET Türkiye'de Sektörel Dış Ticaret Şirketlerinin İhracat Etkinliğinin Değerlendirilmesi konulu çalışmada, Türkiye'de 1990'h yıllardan itibaren KOBİ'leri ihracata yöneltme modeli olarak geliştirilen Sektörel Dış Ticaret Şirketlerinin (SDŞ) yapısal özellikleri ve 1995-2001 yılları arasındaki ihracata yönelik faaliyetleri ele alınmaktadır. 1980'li yılların başında beri, Türkiye'de, liberalleşme süreci ile birlikte, ihracatı geliştirmek ve ilerletmek ile ihracatta ürün kompozisyonunu çeşitlendirmek amacıyla çeşitli politikalar uygulanmaktadır. İhracatta yoğunlaşmış olan büyük firmaların (Dış Ticaret Sermaye Şirketleri) devlet tarafından desteklenmesi de bu politikalardan biridir. Bu politikanın sonucu olarak, küçük ve orta boy işletmelerin bu modelle birlikte (büyük firmalarla) ihracatlarında bir artış gözlemlenmektedir. Artık 1990'h yıllardan itibaren, dış ticaret politikası daha çok KOBİ'ler üzerinde odaklanmış olup, bu politikanın bir sonucu olarak da KOBİ'lerin, dış ticarette uzmanlaşmış ihracat şirketleri içerisinde organizasyon şeklinde formülü getirilmiştir. Ayrıca, bu çalışma, kısmen sektörel dış ticaret şeklinde organizasyonun avantajları ve kısmen de bu organizasyonun“güçlü, zayıf, fırsatlar ve tehditler”analizine dayandırılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, KOBİ'lerin özellikleri, önemi ekonomideki yerleri (ağırlıkları) irdelenmiştir. Bununla birlikte, KOBİ'lere yönelik politikalar değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, küreselleşme süreci ve bu süreç içinde Türkiye'nin dünya ekonomisi içersindeki rolü göz önüne alınıp değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise Sektörel Dış Ticaret Şirketlerinin ihracattaki genel performanslarına göre bir değerlendirilmesine gidilmiştir. 223
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, trying to explain Sectoral Foreign Trade Companies" (STFC) structural features, activities as an export oriented organizational model implemented during 1990 s in Turkey. In the context of such companies, there is examined Small and Medium-Sized Enterprises (SMEs) in Turkey. Because STFC model completely stand on SMEs. In Turkey, since the beginning of 1980 s, within the context of liberalization process various policies have been implemented to promote exports and diversity the composition of export products. As one of these policies, Large Companies (Foreign Trade Capital Companies) specialising in export have been supported by goverment. As a result of this policy; an increase in export has been realized since many small and medium sized companies export their produsts via these large companies. After 1990, foreign trade policy has been focused more on SMEs. That is why a new policy, by which the organization of SMEs under the roof of the export companies specialising in foreign trade has been formulated. This study has been focused partly on the advantages of bein organised as STFC and partly on SWOT analysis of current STFC. In the first chapter of this study, the SMEs' features, importance and their weight in economy examined. Besides, the policies aiming SMEs in Turkey are appreciated. In the second chapter, the globalization process and within this process the role of Turkey in the world economy is highlighted. In the third chapter, the general performance of STFCs are examined. 224