Avrupa Birliği'ne entegrasyon sürecinde KOBİ'ler ve rekabet gücü
- Tez No: 94390
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZYURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
02. Özet KOBİ'lerin sosyo-ekonomik kalkınmadaki önemini fark eden pek çok ülke, bu işletmelerin fonksiyonlarından azami derecede faydalanabilmek için öncelikli teşvik politikaları oluşturmakta ve uygulamaya koymaktadır. Nitekim AB, istihdam, büyüme ve rekabet gücü üzerindeki katkılarını geliştirebilmek için bu işletmeler üzerine önemle eğilmekte, 1997-2000 dönemini içeren“Entegre Program- 1996”kapsamında uyguladığı politikalar içerisinde KOBİ'lerin rekabet gücünü geliştirmeye öncelik tanımaktadır. AB 'de olduğu gibi, Türkiye ekonomisi için de KOBİ'ler önemli bir dinamiği oluşturmaktadır. Türkiye'nin dünya ekonomisi ile entegre olmasında önemli bir aşamayı teşkil eden GB ve AB'ne aday ülke olması, KOBİ'leri önemli sosyo-ekonomik çevresel gelişmeler ve uyum sorunlarıyla karşı karşıya bırakmakta ve global rekabet ortamına sürüklemektedir. Bu nedenle KOBİ'lere ilişkin ekonomi politikalarının gözden geçirilip dünya ekonomisindeki gelişmeler ışığında yeni strateji ve politikalar geliştirmek gerekmektedir.“AB'ne Entegrasyon Sürecinde KOBİ'ler ve Rekabet Gücü”adlı bu çalışmanın amacı, Otomotiv Yan Sanayii' nde faaliyet gösteren KOBİ'lerin rekabet gücünü analiz etmek ve buna göre etkin rekabet strateji-politikaları üretmektir. Sektördeki KOBİ'lerin rekabet gücünü analiz etmede SWOT Analizi'ne uygun bir anket çalışması düzenlenmiştir. SWOT Analizi ile KOBİ'lerin AB'ndeki rakiplerine oranla güçlü-zayıf yönleri belirlenmiş, GB'nin ortaya çıkardığı çevresel fırsat-tehditler ortaya konulmuştur. Neticede GB'nin oluşturduğu çevresel fırsat-tehditler ile işletmelerin güçlü-zayıf yönleri değerlendirilerek uygun rekabet strateji-politikaları üretilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda sektörün rekabet gücünü geliştirmede esnek, hızlı, tam zamanında üretim ve toplam kalite yönetimi gibi modern üretim ve yönetim sistemlerinin uygulanması, modern finansman yöntemlerinin kullanılması, yeni teknolojilerin yakından IXtakip edilmesi (bu bağlamda AR-GE'ye önem verilmesi) ile Sektörel Dış Ticaret Şirketleri gibi ihracat-pazarlama organizasyonlarına dahil olmak en önemli politikalar olarak değerlendirilmektedir. Söz konusu politikaların etkinliğini artırarak KOBİ'lerin rekabet gücünü geliştirmede AB (GB) sürecinden kaynaklanan uyum sorunlarının ve KOBİ teşvik politikalarındaki aksaklıkların giderilmesi de ülke bazında alınması gereken tedbirleri oluşturmaktadır. X
Özet (Çeviri)
03. Summary Many countries which recused the importance of Small and Medium Sized Enterprises (SME's) on practice have been forming and putting encouragemenet policies to benefit from the functions of the above enterprises at maximum rate. As a matter of fact, European Union (EU) has emphasized on these enterprises to be able improve its contributions on employment, competition power and cunstituted improve the competition power of SME's inside the policies which it has been applying in the framework of Entegrated Program-1996 including of the period of 1997-2000. As in EU, SME's form on important dynamic in Turkish Economy as well. Turkey's being candidate to EU and Custom Union (CU) which constitutes on important step at Turkey's integrating to the world economy constrants SME's with social-economic environmental developments and harmony problems and lead it to the global competitive stage. For this reason, the important economic recitives related to the SME's should be revised new strategy and policies in the light of improvements in the world economy. The aim of this study called“SME's and competitive power during the period of integration to the EU”is to analyse the power of the repetition of SME's which are performing in autumotive two digits industry and to produce effective repetitive strategy- policies. A kind of survey appropriate to SWOT Analyse System has been arranged at analyzing the repetition power of SME's. With SWOT Analyse, the powerful and weak sides of SME's have been found out in proportion to their rivals in the EU and environmental opportunity-threatens formed by the CU have been pointed out. In conclusion, appropriate repetitive strategy-policies have been able to produced by evaluating the powerful and weak sides of the business compared with environmental opportunity-threatens formed by the CU. XI tC YÜKSEKÖ?RETİM KOKUL»On this stage, the practice of modern production and management systems such as flexible, fast, just in time production and total quality management in developing repetitive power of sector and using modern financial methods and following of new technologies closely (emphasis on research-development) and joining export-marketing organizations such as sectoral foreign trade companies are avaluated. As the most important policies, disorganizations of SME's encouragement policies and joining problems appearing in the process to the CU is the formation of measurements getting measurements based on the country itself in developing repetitive power of SME's. XII