Sektörel dış ticaret şirketleri ihracat modelinin ayakkabı sanayii işletmelerine uygulanabilme imkanları
  1. Tez No: 92883
  2. Yazar: HÜSEYİN MÜMİN KİREMİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN SÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Bu. tezde;. ülkemizdeki küçük ve orta ölçekli. ayakkabı sanayi işletmelerinin mevcut durumları incelenmiş, sektörün ülke ekonomisine katkılarını arttırmak açısından ihracata yönlendirilmelerinde SDTŞ ihracat modelinin uygulanabilirliği araştırılmıştır. Ülkemizde ayakkabı sanayi işletmelerinin büyük bir bölümü küçük ve orta ölçekli işletmelerden meydana geldiği için, öncelikle küçük ve orta ölçekli sanayi işletmeleri hakkında genel bir bilgi sunulmuştur. Daha sonra dünya genelinde ve ülkemizdeki ayakkabı sektörü incelenmiştir. Çeşitli ülkelerde ve Türkiye'de KOSİ'lerin ihracata yönlendirilmesinde uygulanan yöntemler ve SDTŞ hakkında derlenen bilgilerden sonra yapılan anket sonuçları ve değerlendirmeler ile konu detaylandırılmıştır. Araştırmanın amacı, ülkemiz ekonomisinde üretim ve istihdam yönünden büyük önem taşıyan küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerinin dış pazarlara yönlendirilmeleri, ihracat yapanların ihracatını artırabilmeleri için bir çok sektörde uygulanan SDTŞ ihracat modelinin küçük ve orta ölçekli ayakkabı sanayii sektöründe uygulanabilme imkânlarını araştırmaktır. SDTŞ ihracat modeli, küçük ve orta ölçekli üretici işletmelerin ihracata yönlendirilmesini hedeflediğinden, ayakkabı sanayii sektöründe de aynı ölçekli işletmeler. araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmada Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) kayıtlı 146 ayakkabı sanayii işletmesinden anket yoluyla elde edilen veriler kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, anket kapsamındaki işletmelerin %47'si, düşük kapasite ile çalışmakta.kapasitelerinin en çok %50'sini kullanabilmektedirler. Bu grupta bulunan işletmelerin üretim kapasitelerinietkin bir şekilde kullanamadıkları ve önemli problemlerinin olduğu söylenebilir. Ankete katılan işletmelerden %47'si kapasitelerini %50-%75, %6'sı ise %75-%100 arası kullandıklarını belirtmişlerdir. Araştırma sonuçlarına göre, anket kapsamındaki işletmelerin ancak %19'u ihracat yapmaktadır. Bunlardan 17'si kendi imkânlarıyla, 1 tanesi Dış Ticaret Sermaye Şirketi, diğeri de İhracat Yönetim Şirketi aracılığıyla ihracat yapmaktadır. İşletmelerin %94'ü ihracat için küçük işletmelerin işbirliği yapmasının gerekliliğine inanmakta ve %86'sı kurulacak bir SDTŞ içerisinde yer almak istemektedir. Ortak olma nedenleri arasında“ SDTŞ'nin dış pazar bulma ve tanıtımda daha etkin olacağı”(%36),“ihracat tecrübesinin artacağı”(%18) ve“ teşviklerden yararlanma imkânının doğacağı”(%17) inancı; ortak olmama nedenleri arasında ise söz konusu şirketlerin kurulmasının ve yönetiminin zor olacağı düşüncesi (%36) yatmaktadır. İşletmelerin ortak olmayı düşündüğü SDTŞ'den en önemli beklentileri arasında %22 oranıyla ucuz kredi bulması, %15 oranıyla dış pazar bilgisi sağlaması ve %14 oranıyla pazar bulması önde gelmektedir. SDTŞ modelinin sektörde kabul edilebilirliği ve işlerliği açısından işletmelerin endişe duyduğu konular bulunmaktadır. Ortak işletmelerin ürünleri arasında kalite ve standart farklılıklarının bulunması (%44), SDTŞ'nin yurt dışından aldığı siparişlerin paylaşımında problemlerin çıkması (%27) ve işbirliği için güven ortamının sağlanamayacağı (%11) endişeleri yaşanmaktadır. Alınan siparişlerin işletmelerin kapasiteleri oranında (%45) paylaştırılması söz konusu problemin çözümünde izlenebilecek en iyi yol olarak önerilmektedir. Modelin ülkemizde etkin bir şekilde uygulanabilmesi için işletmelerin önerileri bulunmaktadır. Teknoloji, üretim, pazarlama, mevzuat vb. konularda bilgi bankasının oluşturulması (%36), bu şirketlerin hızla yasal statüye kavuşturulması (%17) ve sadece imalatçı işletmelerden kurulması (%1 6) etkinliğin artırılması için önde gelen öneriler arasındadır. Yapılan değerlendirme sonucunda, SDTŞ modelinin ayakkabı sektöründe uygulanabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, today's situation of the middle and small scale footwear industry and its contribution to Turkey's economy if it could be directed towards exports by means of SDTŞ export model has been researched thoroughly. Since, majority of industrial management in Turkey is composed of small and middle scale industrial enterprises; firstly general information about small and middle scale industrial enterprises, after then the shoe sector in the world and Turkey has been examined. After gathering data about the methods of turning KOSİ toward exports in different countries and Turkey and SDTŞ the subject is detailed with applied questionnaire results and discussions. The purpose of this study is both to turn towards small and Middle scale industrial enterprises which are very important for Turkey's production, employment, and foreign markets and is to search for applicability of SDTŞ export model which is used in many industrial sectors to increase their exports of small and middle scale shoe manufacturers. For SDTŞ export model's purpose is to head small and middle scale manufacturer towards export, enterprises of same scale in footwear industry has been researched. Data has been derived from 146 footwear manufacturers registered to TOBB by means of questionaries. As a result of research, %47of manufacturers are in low capacity production and can use maximum %50of their real capacity. It can be stated that these enterprises have important problems and do not use their capacity effectively. %47 of the manufacturers stated that they could use %50-%75of their capacity while %6 of them uses %75-%100. Only %19 of the manufacturers researched is in export business. 17 of those in export business maintain their export by themselves. %94 of manufacturers believein the necessity of cooperation with small-scale manufacturers and %86 want to take part in a SDTŞ. Among the reasons that they want to take part in SDTŞ are“ SDTŞ will be more efficient in finding new foreign markets and advertisement”(%36),“will provide experience ”(%18) and“the possibility of using encouragement”(%17), A reason for not desiring to join a SDTŞ is considering that it is hard to establish and manage such establishments (%36). Within those who want to join a SDTŞ, the expectations are finding cheap credits (%22), getting current information about foreign markets (%15) and finding market to export (%14). Reasons for The abstentions are different quality and standards among partners (%44), problems in getting just foreign market share (%27) reliability and cooperation within partners (%1 1). Most of the manufacturers suggested to regulate the share according to the partner's capacity of production (%45). The suggestions for applying the model in Turkey efficiently are; setting an information bank about technology, production, marketing and regulations, (%36), giving legal statue to these manufacturers (%17) supporting only manufacturing establishments (%16). According to the results of questionnaire, it is concluded that by taking some extra measures the SDTŞ export model can be applied. t.c YfiKsiitoGwermiamiM