İnsansız hava aracı tabanlı görüntüler kullanılarak mekanik üretim araçlarında verim analizi
Productivity analysis of mechanized harvesting equipment using unmanned aerial vehicle-based images
  1. Tez No: 1000956
  2. Yazar: SERHAT AKARSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH EMİN AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman İnşaatı ve Transportu Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, mekanik odun üretiminde kullanılan sürütücü ve kesici-istifleyici makinelerinin verimliliğinin belirlenmesinde İnsansız Hava Aracı (İHA) görüntülerinin kullanılabilirliği araştırılmıştır. Zorlu arazi koşullarında zaman etüdü çalışmalarının sağlıklı yürütülememesi, üretim verimliliğinin doğru ölçülmesini güçleştirdiğinden, üretim faaliyetleri DJI Mavic 2 Pro model İHA ile yüksek çözünürlüklü video olarak kaydedilmiş ve görüntüler üzerinden iş aşamalarına ait zaman ölçümleri yapılmıştır. Sürütücü için 34 döngü, kesici-istifleyici için 40 döngü değerlendirilmiş; analizlerde Pearson korelasyon testi ve doğrusal regresyon yöntemleri kullanılarak ağaç boyu, çapı, hacmi, sürütme mesafesi ve ağaç sayısının çalışma zamanı ve verim üzerindeki etkileri incelenmiştir. Sürütme çalışmasında ortalama çalışma zamanı 4,65 dakika ve verim 73,55 m³/saat bulunmuş; sürütme mesafesi ile verim arasında negatif, toplam hacim ve mesafe ile çalışma zamanı arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Kesici-istifleyici ile ağaç kesimi çalışmasında ortalama çalışma zamanı 26,9 saniye ve verim 73,55 m³/saat bulunmuş. Kesici-istifleyicide verim üzerinde en etkili faktörlerin ağaç boyu, çapı ve hacmi olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, İHA görüntülerinin zaman etüdü çalışmalarında yüksek doğruluk sağladığı ve saha koşullarından kaynaklanan belirsizlikleri azalttığı ortaya konmuş olup mekanik odun üretiminde verim analizleri için etkili bir yöntem olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the usability of Unmanned Aerial Vehicle (UAV) imagery in determining the productivity of mechanized timber harvesting machines—specifically skidders and feller-bunchers—was investigated. Due to the difficulty of conducting accurate time studies under challenging terrain conditions, high-resolution video recordings of harvesting operations were obtained using a DJI Mavic 2 Pro UAV, and time measurements for each work phase were extracted from these recordings. A total of 34 cycles for the skidder and 40 cycles for the feller-buncher were analyzed, and Pearson correlation analysis along with linear regression models were applied to examine the effects of tree height, diameter, volume, skidding distance, and number of trees on working time and productivity. The skidding study revealed an average working time of 4.65 minutes per cycle and an hourly productivity of 73.55 m³/hour, with significant positive relationships between working time and both total tree volume and skidding distance, and a significant negative relationship between productivity and skidding distance. In tree felling with a feller-buncher, the average working time was 26.9 seconds and the productivity was 73.55 m³/h. For the feller-buncher, tree height, diameter, and volume were identified as the primary factors affecting productivity. The findings demonstrate that UAV-based time-study methods provide high accuracy, reduce uncertainties caused by field conditions, and offer an effective tool for productivity analysis in mechanized timber harvesting.