İleri evre küçük hücreli dışı akciğer kanseri hastalarda edmonton semptom skoru ile genel sağkalım arasındaki ilişkinin prospektif olarak belirlenmesi
Identifying the association between the edmonton score and the general survival in advanced stage non-small cell lung cancer patients prospectively
  1. Tez No: 1000998
  2. Yazar: FATMA ÖZBAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YILMAZ, DOÇ. DR. YURDANUR ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Literatürde KHDAK' de prognostik faktörleri değerlendiren çok sayıda çalıĢma vardır. Sağkalım süreleri ile semptomlar arasındaki iliĢki net değildir. ÇalıĢmamızın amacı; ileri evre KHDAK'li hastalarda prognostik faktörlerin tanımlanması ve semptomlarla yaĢam süreleri arasındaki iliĢkinin ortaya konmasıdır. Gereç ve Yöntemler: ÇalıĢmaya Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve AraĢtırma Hastanesin'de Ağustos 2011 ile Mayıs 2012 tarihleri arasında, yeni tanı konmuĢ, performansı ECOG 0-2 arasında olan Evre 3b ve Evre4 KHDAK'li hastalar dahil edilmiĢtir. Hastaların demografik bilgileri, hastalık iliĢkili özellikleri ve laboratuar değerleri kaydedildi. Edmonton Semptom Tanılama Ölçeği (ESTÖ) ile kemoterapi (KT) öncesi ve sonrası semptomları sorgulandı. ÇalıĢma prospektif olarak tasarlandı ve hastalar 826 gün takip edildi. Takip süresinin sonunda Cox orantısal risk analizi ile baĢlangıç semptomları, semptomların KT sonrası değiĢiminin ve genel özeliklerin sağkalımla iliĢkisine bakıldı. Sonuç: Çok değiĢkenli sağkalım analizinde; genel özelliklerden hastalığın evresi (p= 0,004 HR: 2,373 %95 GA: 1,317-4,274) ve histopatolojik tanısının (p=0,006 HR: 2,311 %95 GA:1,271-4,202) prognostik olarak değeri olduğu saptandı. Yine çok değiĢkenli analizde baĢlangıç semptomlarından yorgunluk (p=0,001 HR:2,389 %95 GA: 1,460-3,908) ve üzüntü (p= 0,032 HR:2,311 %95 GA: 1,271-4,202) skoru 4 ve üzerinde olanların sağkalım sürelerinin kısa olduğu, KT sonrası öksürük Ģiddeti artan (p=0,006 HR: 1,933 %95 GA: 1,128 3,314) hastaların sağkalımlarının kısa, ölüm risklerinin yüksek olduğu saptandı. Tedavi sürecinde hastaların performans skoru ile birlikte semptom skoru ile de izlenmesi anlamlı olacaktır. Semptomların prognoz ile iliĢkisinin ortaya konabilmesi için geniĢ hasta sayılarıyla yapılan prospektif çalıĢmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Prognostic factors in non–small cell carsinoma (NSCLC) has been described in many studies in medical literature. It is unclear the relationship between the overall survival and the symptoms. The aim of our study is defining the prognostic factors in advanced NSCLC and to describe the the relationship between the symptoms and the survival. Materials and Methods: In this study, the patients newly diagnosed stage 3b and 4 with NSCLC and ECOG 0-2 from August 2011 to May 2013 in Ataturk Chest Diseases and Chest Surgery Hospital were included. We obtained the demographic, diseases related and laboratory data for all patients. Symptoms were analyzed with The Edmonton Symptom Assessment Scale (ESAS) before and after chemotherapy. The study was designed prospectively and the patients were followed up to 826 days. Cox model proportional risk analysis was performed at the end of the the followed-up period to assess the beginning symptoms, symptoms differences after chemotheraphy and the relationship between the general characteristics and the survival. Results: We conducted a multivariate analysis and it is found that as one of the general characteristics; the stage of the diseases (p= 0,004 HR: 2,373 95% CI: 1,317-4,274) and the histopathologic subtypes (p=0,006 HR: 2,311 95% CI:1,271-4,202) were prognostically significant. The patients with fatigue as the beginning symptoms (p=0,001 HR:2,389 %95 % CI: 1,460-3,908) and the sadness score 4 and over (p= 0,032 HR:2,311 95% CI: 1,271-4,202) had lower survival, it is also found that patients with cough intensity increasing after chemotheraphy (p=0,006 HR: 1,933 95% CI: 1,128-3,314) had lower survival and high mortality risk as well in multivariate analysis. During the treatment process, together with performance scores of patients with symptom score monitoring will be meaningful. Further prospective studies including a larger group of patients are required in order to describe better the relationship between the symptoms and the prognosis.