Natural Products: Alternative Strategies in Combating Antibiotic-Resistant Bacteria
Doğal Ürünler: Antibiyotiklere Dirençli Bakterilerle Mücadelede Alternatif Stratejiler
  1. Tez No: 1001000
  2. Yazar: SEDA DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİCHAEL HEİNRİCH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty College London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Ana Bilim Dalı
Özet
İlk antibiyotik olan penisilin kullanılmasından kısa süre sonra, bu antibiyotiğe dirençli mikroorganizmalar tespit edilmiştir. Bunu takiben, kullanımda olan diğer antibiyotiklere karşı direnç geliştiren organizmalar da belirlenmiştir. Antibiyotik direnci, patojenik organizmalar tarafından antibiyotiklerin etkilerine karşı koymak ve hayatta kalmak amacıyla geliştirilmiş bir savunma mekanizmasıdır. Bazı durumlarda mikroorganizmalar birden fazla antibiyotiğe karşı direnç geliştirebilmektedir. Antibiyotik direnci doğal bir süreçtir ve evrimsel süreçte doğal seçilimin bir parçasını oluşturur. İlaca dirençli organizmaların sayısının her geçen gün artmasına karşın, keşfedilen antibiyotiklerin sayısının aynı kalması, enfeksiyon hastalıklarının tedavisini zorlaştırmakta ve bu durumu insan sağlığını tehdit eden bir sorun haline getirmektedir. Bu nedenle, yeni antimikrobiyal ilaçların geliştirilmesi acil bir gereklilik haline gelmiştir. Doğal ürünlerden elde edilen antibiyotikler, güçlü terapötik etkileri sayesinde 20. Yüzyılın ortalarından bu yana bakteriyel enfeksiyonlara karşı oldukça etkili olmuştur. Mikroorganizmalar, antimikrobiyal bileşiklerin en önemli kaynağı olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, yeni kimyasal iskeletlerin keşfedilmesindeki zorluklar ve bilinen moleküllerin yeniden izole edilmesi, bu alandaki çalışmaları sınırlamıştır. Yeni antimikrobiyal moleküllerin keşfinde klasik yaklaşımların yetersiz kalması nedeniyle yeni stratejiler geliştirilmiştir. Bunun sonucunda, yeni antibiyotik ilaçların keşfedilememesi, modern tıbbı tehdit eden büyüyen bir krize dönüşmüştür. Bununla birlikte, 21. Yüzyıl doğal ürün araştırmaları karşılaşılan zorlukların ortadan kaldırılması ve yeni ilaç adaylarının geliştirilmesi amacıyla farklı perspektiflerden başarılı çözümler içermektedir. Bu tezde, mikroorganizmalar tarafından geliştirilen direnç mekanizmaları ve antibiyotiklerin etki mekanizmaları ile birlikte, yeni yaklaşımlar ile keşfedilen potansiyel doğal antimikrobiyal bileşiklere de değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
Shortly after the use of penicillin, the first antibiotic, microorganisms resistant to this antibiotic were detected. Subsequently, organisms that developed resistance to other antibiotics in use were identified. Antibiotic resistance is a defence mechanism developed by pathogenic organisms to resist the effects of antibiotics and to survive. In some cases, microbes may develop resistance to more than one antibiotic. Antibiotic resistance is a natural process and part of natural selection in the evolutionary process. The increase in the number of drug- resistant organisms every day but the number of antibiotics discovered remained the same, resulting in the difficult treatment of infectious diseases, making it a problem that threatens human health. Therefore, the development of new antimicrobial drugs has become urgent. Antibiotics obtained from natural products have been very effective against bacterial infections since the mid-20th century, thanks to their powerful therapeutic effects. Microorganisms are seen as the most important source of antimicrobial compounds. However, the difficulty of discovering new chemical scaffolds and the re-isolation of known molecules has limited studies in this area. New strategies have been developed with the inadequacy of classical approaches in discovering new antimicrobial molecules. As a result, the inability to discover new antibiotic drugs has turned into a growing crisis that threatens modern medicine. However, the natural product research of the 21st century includes successful solutions from different perspectives to eliminate the encountered difficulties and develop new drug candidates. In this thesis, the resistance mechanisms developed by microorganisms and the action mechanisms of antibiotics, as well as potential natural antimicrobial wristbands discovered with new approaches are mentioned.